Zvýšit Romům dávky? To nepomůže. Tomáš Zdechovský jezdí do vyloučených lokalit a říká, co se musí změnit

19.09.2019 16:51 | Zprávy

ROZHOVOR „Romové si budou moci pořídit vlastní bydlení formou půjčky,“ prozradil europoslanec Tomáš Zdechovský mimoděk, když jsme se ho ptali na blog, ve kterém se rozepsal o práci pro komunitu, která prý nepotřebuje dávky. Máme chytit za pačesy inspiraci ze Slovenska. „Aby vám 3 500 Romů tleskalo, to není běžné,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, kde také vysvětluje, že řada Romů vůbec neví, že se mohou stát živnostníky a stydí se. „Až jim pomůžeme, další se chytnou,“ je přesvědčen. A promíjení dluhů? Nejdřív prý pokání a pak odpouštění…

Zvýšit Romům dávky? To nepomůže. Tomáš Zdechovský jezdí do vyloučených lokalit a říká, co se musí změnit
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Tento týden jste napsal blogový článek o Romech (pod názvem „Romové potřebují práci, ne dávky!“). Osobně vás nevnímám jako politika, mezi jehož hlavními tématy rozhovorů pro česká média je právě romská problematika…

Romské problematice se věnuji přes dvacet let, velmi často se vyjadřuji například na romském serveru Romea. Jsem i poměrně častým hostem různých akcí a diskuzí s Romy. Například na začátku volebního období jsem byl jediný z České republiky, kdo vystoupil na romské demonstraci v Bruselu. Tématu se věnuji, ale v České republice většinu novinářů toto téma nezajímá. Já nyní v dalším období chci být daleko otevřenější a budu ukazovat některé věci, které třeba řešíme s různými romskými institucemi a Romy, kteří jsou členy KDU-ČSL.

Myslíme si, že příklady dobré praxe můžou nekonfliktním způsobem napovědět, kam může romská problematika dál směřovat. A být schopni na problémy, které se ve společnosti jeví jako aktuální, reagovat.

Můj dojem pramení možná z toho, že vy jste z Vysočiny, já působím v Ústeckém kraji s největším počtem vyloučených lokalit. Řada politiků, nejen severočeských, se zde k otázce Romů vyjadřují halasným způsobem, účastní se demonstrací, jsou často vidět v daném regionálním místě. Vy jako europoslanec se na to díváte „z nadhledu“. Je to podle vás lepší než být přímo ve vřavě?

Romská problematika je i tam ale dost aktuální. Žije tam poměrně dost velká romská komunita. Navíc, když jsem studoval vysokou školu, tak jsem se jí věnoval na sídlišti Máj a na sídlišti Vltava, takže ta problematika obecně a sociální práce s Romy je mi poměrně dost blízká a vždy byla. Dneska například když v Ostravě se konal Mezinárodní den Romů, tak jsem byl jediný politik, kterého tam pozvali. To samo vypovídá, že jsem si mezi Romy za tu dobu, co pracuji jako europoslanec, získal respekt. Protože aby vám 3 500 Romů tleskalo a pustili vás někde na podium, to není běžné. 

Také málokdo ví, že v Evropském parlamentu se pět let věnuji romské problematice a když například tady jsou romské průvody, tak patřím mezi jednoho z politiků s neromským průvodem, který tam chodí.

Co z vašeho pohledu vlastně vidíte jako největší důvod napětí mezi tou částí majority a menšiny, která má mezi sebou vypjaté vztahy? Jsou to především ty dávky, které máte i v titulku zmíněného článku? Nebo je za tím jiná mentalita, je vina na naší straně, jsme skutečně rasisté…?

Vina není na jedné, nebo druhé straně. Myslím, že hodně dlouho obě komunity žily odděleně a nerozuměly si. Je potřeba hledat mosty, jak společně komunikovat. Samozřejmě pro řadu Romů je jednoduché – a slyším to dnes a denně – říci, že je pořád někdo diskriminuje, a sami si nepřiznají, že třeba nejsou zařazeni v majoritní společnosti. A totéž podle mě je pro řadu lidí z majoritní společnosti jednoduché svádět svůj neúspěch a frustraci ze života na Romy a na nich si to léčit. Měli bychom se přestat vzájemně nálepkovat, kdo je kdo, ale začít věci řešit.

A já opravdu těch pět let, co například přispívám na romská stipendia nebo dělám programy pro Romy, tak vidím, jak řada z nich třeba vystudovala střední nebo vysokou školu. A ti zas už dneska pomáhají dalším Romům. Když vidím příklady, kde to prostě jde, tak o čem to je? Je to prostě o vůli. Je to o tom je nenálepkovat, neříkat, jaký je nebo není.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Jako fakt?

Fakt vám máme věřit, že vám skoro půl roku chodí na účet navíc desetitisíce a vy si toho vůbec nevšimnete? A jestli to je pravda, tak se nedivím, že je ve financování Prahy a dopravy takový bordel - viz např. v DP nebo třeba oprava Baranďáku, která se pěkně prodražila

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýnův výsadek v ČT vyděsil ředitele Součka. Hostem i odsouzený bratr

4:44 Foltýnův výsadek v ČT vyděsil ředitele Součka. Hostem i odsouzený bratr

Stav, kdy externí moderátorka pořadu na ČT je současně placena za komunikaci od Úřadu vlády, je podl…