Adam Černý: Guy Verhofstadt – pokropený kropič po belgicku

09.02.2015 12:01 | Zprávy

Mezi klasické snímky z počátků kinematografie patří vedle příjezdu vlaku, který spolehlivě děsil hlavně první řady diváků ve ztemnělých sálech, i záběry, které jako první dokázaly rozesmát, když ukázaly neobratného kropiče, který zmáčel sám sebe.

Adam Černý: Guy Verhofstadt – pokropený kropič po belgicku
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Zábava to byla tak oblíbená, že úsloví pokropený kropič se stalo součástí ustálených a obecně užívaných obratů. Nejnovější verzi pokropeného kropiče nyní nabídla Belgie.

Pro vysvětlení se musíme vrátit nejprve do loňského června, kdy byl do funkce předsedy Evropské komise nominován Jean-Claude Juncker, a hned potom do podzimu, kdy se rozvířila aféra známá jako „Luxleaks“, protože se objevily důkazy, že v době, kdy byl nynější předseda Komise premiérem Lucemburska, velkovévodství poskytovalo citelné daňové výhody bohatým nadnárodním firmám.

V Evropském parlamentu se na Junckerovu hlavu snesl oheň a síra, nepochopitelné však bylo, že stejná kritika nezaznívala už v létě, protože o daňových úlevách se štěbetalo již nějaký čas, a to v souvislosti s řádkou zemí.

Dojem politického pokrytectví dostal konkrétní obrysy, když Evropská komise tento týden oznámila, že zahajuje šetření praktik, kterými stamilionové daňové úspory umožňovala Belgie.

To by samo o sobě nemuselo být až takovým překvapením, kdyby z oznámení Komise nevyplývalo, že diskrétnímu a vstřícnému zacházení se těšily velké nadnárodní firmy v čase, kdy vládě v Bruselu předsedal Guy Verhofstadt.

A byl to právě tento Verhofstadt, který loni na podzim, když propukla aféra „Luxleaks“, patřil k těm, kteří v Evropském parlamentu proti Junckerovi hřímali obzvláště hlasitě.

Přitom v roce 2004 jeho liberálové s podporou socialistů schválili systém, který měl utajovanými výhodami přesvědčit firmy, aby si jako místo, kde budou odvádět daně, vybraly zrovna Belgii.

Z Guye Verhostadta se rázem stal pokropený kropič z počátků kinematografie.

V jednom ohledu se však od něj liší. Jeho více než 100 let starý předchůdce sám sebe vymáchal vinou vlastní neobratnosti, zatímco Junckerův kritik musel o másle na vlastní hlavě od začátku dobře vědět. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

11:34 Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

Stíhá politiku i byznys. A hlavně umí obojí skloubit a využít. Podniká ve fotovoltaice a zároveň jak…