Adam Černý: Guy Verhofstadt – pokropený kropič po belgicku

09.02.2015 12:01 | Zprávy

Mezi klasické snímky z počátků kinematografie patří vedle příjezdu vlaku, který spolehlivě děsil hlavně první řady diváků ve ztemnělých sálech, i záběry, které jako první dokázaly rozesmát, když ukázaly neobratného kropiče, který zmáčel sám sebe.

Adam Černý: Guy Verhofstadt – pokropený kropič po belgicku
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Zábava to byla tak oblíbená, že úsloví pokropený kropič se stalo součástí ustálených a obecně užívaných obratů. Nejnovější verzi pokropeného kropiče nyní nabídla Belgie.

Pro vysvětlení se musíme vrátit nejprve do loňského června, kdy byl do funkce předsedy Evropské komise nominován Jean-Claude Juncker, a hned potom do podzimu, kdy se rozvířila aféra známá jako „Luxleaks“, protože se objevily důkazy, že v době, kdy byl nynější předseda Komise premiérem Lucemburska, velkovévodství poskytovalo citelné daňové výhody bohatým nadnárodním firmám.

V Evropském parlamentu se na Junckerovu hlavu snesl oheň a síra, nepochopitelné však bylo, že stejná kritika nezaznívala už v létě, protože o daňových úlevách se štěbetalo již nějaký čas, a to v souvislosti s řádkou zemí.

Dojem politického pokrytectví dostal konkrétní obrysy, když Evropská komise tento týden oznámila, že zahajuje šetření praktik, kterými stamilionové daňové úspory umožňovala Belgie.

To by samo o sobě nemuselo být až takovým překvapením, kdyby z oznámení Komise nevyplývalo, že diskrétnímu a vstřícnému zacházení se těšily velké nadnárodní firmy v čase, kdy vládě v Bruselu předsedal Guy Verhofstadt.

A byl to právě tento Verhofstadt, který loni na podzim, když propukla aféra „Luxleaks“, patřil k těm, kteří v Evropském parlamentu proti Junckerovi hřímali obzvláště hlasitě.

Přitom v roce 2004 jeho liberálové s podporou socialistů schválili systém, který měl utajovanými výhodami přesvědčit firmy, aby si jako místo, kde budou odvádět daně, vybraly zrovna Belgii.

Z Guye Verhostadta se rázem stal pokropený kropič z počátků kinematografie.

V jednom ohledu se však od něj liší. Jeho více než 100 let starý předchůdce sám sebe vymáchal vinou vlastní neobratnosti, zatímco Junckerův kritik musel o másle na vlastní hlavě od začátku dobře vědět. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…