Agrární komora ČR: Řepka se u nás nepřestane pěstovat

21.03.2022 21:05 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k chystanému konci přimíchávání biopaliv do pohonných hmot

Agrární komora ČR: Řepka se u nás nepřestane pěstovat
Foto: aros.cz
Popisek: Pole řepky olejné

Pár slov k chystanému konci přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Jelikož se internetem rozmáhá nadšení, že zrušením biopaliv klesne plocha pěstované řepky, tak sdílíme několik faktů, které možná veřejnost překvapí:

ŘEPKA SE U NÁS NEPŘESTANE PĚSTOVAT...

1) Protože přes 2/3 sklizené úrody se zpracují v potravinářském průmyslu, jak uvádí samotné Ministerstvo zemědělství. Při dnešních cenách bílkovinných koncentrátů je řepka také součástí kvalitních krmiv pro hospodářská zvířata. Nemusíme tak dovážet více jiných krmných surovin, jako například sóju z Jižní Ameriky. Ze zbytků rostliny se dále vyrábí ekologické pelety.

2) Protože nadpoloviční část biopaliv v ČR nepochází vůbec z řepky, ale z použitých olejů a tuků či jiných odpadů.

3) Protože biosložku mohou čeští zpracovatelé snadno vyvézt na zahraniční trh. Celá EU biosložku přimíchává, aby snížila závislost na fosilních palivech. Například Německo přimíchává již 7 až 8 %. Uvádíme stanovisko německého ministerstva zemědělství: „Biopaliva významně přispívají k alternativním dodávkám energie pro podniky a spotřebitele a k ochraně životního prostředí. Například s bioetanolem bylo v roce 2019 ušetřeno v průměru 88 % skleníkových plynů ve srovnání s fosilními palivy. Průměrná úspora skleníkových plynů z bionafty byla naopak v roce 2019 81 %."

4) Protože má fytosanitární účinky, to znamená, že ozdravuje půdu od patogenů napadajících obiloviny. Má předplodinovou hodnotu srovnatelnou s luskavinami či okopaninami. Díky hlubokému kořenovému systému zlepšuje strukturu půdy. Na poli je téměř celý rok, proto výrazně omezuje větrnou a vodní erozi.

5) Protože se pravděpodobně bude muset najít náhrada za olejniny z Ukrajiny. A tak zatímco za Andreje Babiše plocha řepky klesala, je docela možné, že za Petra Fialy (pro mnohé překvapivě) naopak poroste. Řepkový olej mohou čeští výrobci bez problému uplatnit v jiných zemích. Tvrdé vystřízlivění přijde letos na sklonku léta, kdy budou zemědělci zakládat nové porosty řepky. Pak mnozí zřejmě prozřou, že se věci tak trochu mají úplně jinak a plodina, která budí tolik emocí, tu s námi bude i nadále i přes zrušení zákonného přimíchávání biosložky do paliv.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

15:57 Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška) se nezajímají o míněn…