Alexander Tolčinský: Polsko v roce 2014

02.01.2015 18:51 | Zprávy

Pro Polsko znamenal rok 2014 velký třesk na politické scéně. Odstoupil premiér Donald Tusk, kterého nahradila Ewa Kopaczowá. Ta z vlády vyřadila ambiciózního ministra zahraničí, Radoslawa Sikorského, který, jako jakési řekněme odškodné, obsadil post maršálka Sejmu, což odpovídá našemu předsedovi Poslanecké sněmovny. Proč to všechno?

Alexander Tolčinský: Polsko v roce 2014
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Polsku totiž vyšel jeho dlouhodobý lobbing v rámci Evropské unie. 30. srpna byl na summitu osmadvacítky zvolen Donald Tusk předsedou Evropské rady, tedy jakýmsi evropským prezidentem. Do funkce nastoupil od 1. prosince To je pro naše severní sousedy velkým vítězstvím. Proto musel rezignovat na funkci polského premiéra. 

Polsko se dlouhodobě angažovalo v konfliktu na Ukrajině na straně kyjevské vlády. Neskrývalo svůj tvrdý a neústupný postoj proti vměšování Ruska do ukrajinských záležitostí a podpoře Moskvy separatistům na ukrajinském východě. Terčem kritiky byla pochopitelně i ruská anexe Krymu.

Hlavním řečníkem za polskou stranu byl dlouholetý ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který od počátku konfliktu jezdil vyjednávat spolu se svými kolegy z Německa a Francie do Kyjeva, mezi odpůrci tehdejšího ukrajinského prezidenta Janukovyče a hlavou státu.

V únoru se podařilo dohodnout poklidný přechod Ukrajiny příslibem podzimních parlamentních a prezidentských voleb. Když však radikálové z centra Kyjeva pokračovali v protestech navzdory dohodě, prezident Janukovyč uprchl do Ruska.

Dohoda zkrachovala a hvězda Radoslawa Sikorského začala pohasínat. Nikdo přesně neví proč. Jedna z verzí tvrdí, že jej za příliš radikálního považovala německá kancléřka Merkelová. Otevřeně to však nikdy neřekla.

Poté vypukla v Polsku aféra s nelegálními odposlechy politiků. Byl mezi nimi i Radoslaw Sikorski, o kterém se do té doby hovořilo jako o horkém kandidátovi na post šéfa evropské diplomacie. Když však média zveřejnila přepis odposlechů, podle nichž se měl se značným despektem vyjádřit o pevnosti spojenectví s USA, vypukl skandál.

Další ranou byl jeho rozhovor pro americký server Politico, ve kterém prohlásil, že už v roce 2008 navrhoval ruský prezident Vladimir Putin polskému premiérovi Tuskovi rozdělení Ukrajiny mezi Polsko a Rusko. Na světě byl další skandál.

Ačkoli je post maršálka Sejmu teoreticky vyšší funkcí, považuje se Sikorského odvolání z postu šéfa diplomacie za jistou formu degradace. Později se připojila další obvinění v jeho neprospěch.

Šlo o to, že údajně financoval oslavu svých narozenin ze státních prostředků, stejně jako prý za rozpočtové peníze nakupoval palivo do svého soukromého vozu. To se však nepodařilo dokázat. Sikorského budoucnost je v tuto chvíli ale nejistá.

Na závěr ještě další úspěch polského lobbingu v rámci Evropské unie. Polská zástupkyně v nové Evropské komisi Elžbieta Bieňkowská získala post komisařky pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky.

Což je místo jistě důležitější, než se podařilo získat naší eurokomisařce pro spravedlnost Věře Jourové, na jejíž podpoře se naši politici po dlouhou dobu nedokázali shodnout.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

20:16 Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

Osobité komentování politického dění od Vladimíra Ustyanoviče.