Před pár lety se objevilo podivné slovo disrupce. Americký profesor Clayton Christensen to slovo poprvé použil pro narušování zaběhaných myšlenkových pořádků a postupů v byznysu a technologiích.
Dnes je slovo disrupce v módě, protože pojmenovalo stav, který nastal s příchodem internetu. Revoluce v distribuci informací změnila vlastnické vztahy a modely chování v médiích, bankách, vývojových pracovištích, v zábavním průmyslu. Nesmírně demokratický přístup k jakémukoliv zdroji informací bez institucionalizované kontroly vytvořil reálnou UTOPII, stát, ve kterém neplatí pravidla „staré doby“. Disrupce je síla, která ničí zavedené standarty, postupy, myšlení a nahrazuje je plebejsky překvapivými, novými, levnými schématy bez hierarchie a záruky. Někdy je to dobře, někdy moc špatně – ale vždy je to nezměnitelné. Bohužel. Pamatuji dobu, kdy byly nejmocnějšími entitami světa banky. Pak je koncem devadesátých let odstavili ze hry telekomunikační distributoři a operátoři. Dnes místa těchto starých a nepružných mastodontů zaujímají malé lodě jako v bitvě u Salamíny. Těm se začalo říkat disruptoři.
Drahé a neschopné bankovnictví, které složitě a dlouho za velké peníze a s poplatky a kurzovními převody převádí peníze po světě, nahradil estonský startup TransferWise. Původně malá aplikace, dnes miliardová firma se sídlem v Londýně. Za převod peněz z Čech do Kanady si řeknou zlomek toho, co Česká spořitelna a dopraví Vám peníze na účet za polovinu času než velká banka. Hotelové sítě rodiny Hilton kolabují, protože plebejci i střední stav celého světa používají mobilní aplikaci AirBnb. Televizním stanicím vytřel zrak Netflix – dnes celosvětový poskytovatel zábavního obsahu po internetu. Za babku, samozřejmě. Taxislužbu torpéduje UBER. Kvalitní žurnalistiku nahradily přihlouplé neověřené informační směsky polovzdělanců, spiklenecké teorie ruské propagandy – ta stojí Rusy krvavé peníze, ale nekupte to, když vám pak budou patřit miliony pasivních mozků s volebním právem…, a sdílené sítě fotek zadarmo zničily společně s chytrými mobily cenu práce mistrů fotografů. Skype, Messenger a Facetime volají za půldarma po celém světě a operátoři se bud´ přizpůsobí nebo mají Smolíček Pacholíček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV