Artur Karásek: Kompro na rakouského politika Stracheho čekalo dva roky na svou „horkou chvíli“

19.05.2019 17:38 | Zprávy

Jak je možné, že video „vyplulo“ týden před volbami do Evropského parlamentu, což je optimální doba pro vyvolání politického účinku nejen v Rakousku, ale i v celé EU?

Artur Karásek: Kompro na rakouského politika Stracheho čekalo dva roky na svou „horkou chvíli“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Heinz-Christian Strache a Matteo Salvini

Rakouský kancléř a předseda lidové strany Sebastian Kurz vypověděl včera koalici se stranou Svobodných (FPÖ), která vystupuje proti imigraci, a dnes se sešel s prezidentem Alexanderem Van der Bellenem, aby vyřešil krizi a dohodl se o možném termínu předčasných voleb. Ty by se mohly podle návrhu prezidenta konat v září. Skandál vypukl na základě videonahrávky, kterou zveřejnil německý časopis Der Spiegel. Vicekancléř a ministr pro úředníky a sport za stranu FPÖ Heinz-Christian Strache (jeho otec byl Němec z Liberce) vyjednává na videu s údajnou neteří ruského oligarchy o podpoře výměnou za získání veřejných zakázek. Na informace z nahrávky se už v dubnu tajuplně odkazoval německý komik Jan Böhmermann.

Provokace, určená pro prostoduché?

Pod vlivem alkoholu se nacházející Heinz-Christian Strache se na videu snažil dělat dojem na hezkou blondýnku. V této souvislosti se vnucují následující otázky, které ovšem dosavadní analýzy médií „hlavního proudu“ příliš nezohledňují: Jak je možné, že schůzku někdo natáčel? Jak je možné, že takto explozivní materiál dva roky někde čekal na zveřejnění a „vyplul“ týden před volbami do Evropského parlamentu, což je optimální doba pro vyvolání politického účinku nejen v Rakousku, ale i v celé Evropské unii?

Z výše uvedeného plyne podle mého názoru jednoznačně, že se od samotného počátku jednalo o provokaci. Kancléř Sebastian Kurz, případně někdo jiný za scénou, všechno načasoval na dobu před volbami a zároveň na dobu, kdy si Kurz upevní pozici, ze které dokáže účinně oslovit i voliče rakouských Svobodných. Je zajímavé, že někdy i „zlobivý“ rakouský kancléř těsně před tímto incidentem pozměnil rétoriku směrem, který už zní elitám Evropské unie přívětivěji. Na unijním summitu v Sibiu totiž požadoval uvalit sankce na země, jež odmítají přijímat migranty. Lze se o tom dočíst ZDE.

Každopádně ovšem platí, že politik, který má ambice řídit stranu nebo dokonce stát, musí v sobě najít tolik vnitřní disciplíny, aby se podobné diskvalifikující situaci, jako byla ta s blondýnkou, vyhnul, a to zejména, pokud se nachází pod vlivem alkoholu. Je-li nablízku jeho pobočník, a to by měl být téměř vždy, měl by politika v takové chvíli „odtáhnout“. Předvedeným způsobem se zkrátka nikdy nemluví, kamery, nekamery. Peníze a politika dnes už patří k sobě, ale politici by se neměli vytahovat před cizími lidmi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: K volebním podvodům

11:34 Petr Hampl: K volebním podvodům

Druhý pohled Petra Hampla