Musílek (Trikolora): Léčba Orbánem

05.11.2024 11:17 | Monitoring

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k maďarskému předsednictví v Radě Evropské unie

Musílek (Trikolora): Léčba Orbánem
Foto: Archiv VM
Popisek: Václav Musílek

Maďarské předsednictví Rady Evropské unie je už za svou polovinou. Premiér Orbán se na něj pečlivě připravil, když ještě před ním navštívil Berlín, Paříž a Řím a jednal tam o možných prioritách s hlavními představiteli tří největších států unie. Následovala ambiciózní cesta do Kyjeva, Moskvy a Pekingu. Ta měla za cíl napomoci zastavení masového zabíjení na Ukrajině a hledání neválečného řešení konfliktu. Maďarský premiér v něm sice nebyl nijak zvlášť úspěšný, ale podstatné bylo, že téma příměří a míru dostal do světových médií a od té doby žije vlastním životem.

Rozhodně si tím ale nezískal evropský levicově progresivistický mainstream. Ten se stále utápí ve snech o vojenském vítězství Ukrajiny a pokoření Ruska, i když situace na frontových liniích je důkazem, že jde o přání, které nemá nic společného s realitou.

Orbán s úsměvem ignoroval křik bojovníků z komfortních kanceláří a svítících obrazovek o tom, jak si dovoluje vystupovat jménem unie. Což se podle nich nikdy nemělo stát. K tomu ještě po volbách do Evropského parlamentu spoluzaložil frakci Patrioti pro Evropu s cílem posílit suverenitu členských zemí Evropské unie, bojovat proti ilegální migraci a podstatně revidovat Green Deal.

Konkurenceschopnost a migrace

Jako prioritu maďarského předsednictví vnímá zastavení poklesu evropské konkurenceschopnosti. Poukazuje na to, že již dvě desetiletí je hospodářský růst v Evropě trvale pomalejší, než růst Spojených států nebo Číny, klesá její podíl na světovém obchodu. Firmy z EU přitom musí platit dvakrát až třikrát více za elektřinu, než americké společnosti, a čtyřikrát až pětkrát více za zemní plyn. Žádá snížení administrativní zátěže, odstranění nadměrné regulace a dostupné ceny energií. Ekologická opatření musí být koordinována s evropskou průmyslovou politikou. Chce posílení vnitřního trhu a odstraňování bariér pohybu zboží a služeb.

Silným tématem pro Maďarsko je samozřejmě ochrana vnějších hranic EU. Azylový systém nyní nefunguje, nelegální migrace vedla k posílení antisemitismu v Evropě, ke zvýšení násilí na ženách a k nárůstu homofobie. Maďarský premiér proto navrhuje, aby každý, kdo chce vstoupit na území Unie, se musel zastavit na hraniční čáře, podat žádost o vstup a nesměl vstoupit na území Unie, dokud nebude kladně posouzena. „Jinak nelegální migraci nikdy nezastavíme,“ dodává. Otázkou je, zda ji vládnoucí elity vůbec zastavit chtějí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Mrznout budou zřejmě i separatisti

6:23 Laudát (KAN): Mrznout budou zřejmě i separatisti

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na zastavení dodávek ruského plynu do Moldávie