Plnou hubu demokracie, svobody, ale zvolíte-li vlastní odlišnou cestu, jde demokracie stranou. Posledním (nikoli ovšem jediným) příkladem je Maďarsko a jeho změna ústavy. Ta se v Bruselu nelíbí, a tak Evropská komise – nevolený orgán – podniká kroky k zvrácení této demokratické volby. Už jsme s uplatňováním vlastní suverenity také narazili, poprvé – tuším – když jsme propásli příležitost mlčet.
To je ta eurounijní demokracie v praxi. Je zcela v pořádku, hlasujete-li v souladu s bruselskou instrukcí, se zlou se potážete, projevíte-li mínění odlišné. V Evropské komisi vědí přece nejlépe, co je pro nás dobré.
Maďaři si ve volbách zvolili Fidesz. Už tím si vůči nevolené Evropské komisi dovolili dost! Maďaři dokonce volili Fidesz v takové většině, že tato strana získala ústavní většinu. Demokratická volba, žádný převrat či najmenovaná loutková skvadra, jasně vyjádřená vůle po zklamání s prounijními stranami.
Evropské komisi se ovšem nelíbí změny Ústavy. Politická lež o „jednotě v rozmanitosti“ dostává jasnější kontury – odsud posud. Rozmanitost ano, ale jen v daných mezích. Jen ta povolená. Socialismus s evropskou tváří.
Jsem upřímně zvědav na kroky, které hodlá Evropská komise uplatnit. V žádném případě nemohou vycházet z práva, a to ani onoho pružného unijního.
Drž se, Maďarsko!
Bohumil Šourek, občanské sdružení Monos
Vyšlo na ostravaonline.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz