Daniel Raus: Bono a Newsweek o následování Krista

08.04.2012 17:16 | Zprávy

Mezi slova s nejčastějším výskytem patří v posledních letech „krize“. Mluví se o ní natolik zhusta a vypjatě, že to podle některých expertů samo o sobě vyvolává pocit nejistoty.

Daniel Raus: Bono a Newsweek o následování Krista
Foto: Newsweek
Popisek: Velikonoční číslo časopisu Newsweek - Foto: Newsweek Velikonoční číslo časopisu Newsweek

Množí se protestní hnutí a nebezpečně se prohlubuje nedůvěra ke stávajícím institucím. My se teď zeptáme, zda krize postihla i křesťanství. A jak je na tom církev na počátku 21. století.

Velikonoční číslo časopisu Newsweek vyšlo s mírně šokující obálkou. Je na ní mladík v bundě a košili, s tváří Krista a trnovou korunou na hlavě. Stojí uprostřed New Yorku, v pozadí je shon velkoměsta, siluety mrakodrapů, žluté taxíky projíždí křižovatkou. A na prsou této postavy je nápis: Zapomeň na církev, následuj Ježíše. 

Do jisté míry to vyjadřuje atmosféru doby, která v posledních letech není zrovna optimistická. Svět zasáhla krize, jež má sice vážný ekonomický dopad, ale její podstata je hlubší. Ve vzduchu visí zklamání z chodu svobodného světa. Množí se demonstrace proti systému, většinou bez toho, aby protestující vůbec tušili, v čem onen systém spočívá. 

Stále víc lidí je znechuceno tím, jak jedna část společnosti bohatne, zatímco jiným zbývá pouze pocit, že jsou v pasti a život jim nedal žádnou šanci. Mluví se o ohrožení střední třídy, která je tradičně základnou fungující demokracie. Rostou obavy, že frustrace může vést voliče k touze po pevné ruce a k otevření dveří extrému, ať už má jakoukoliv podobu. Kritický pohled se upírá na instituce, včetně církve. Zaznívají otázky, jestli kromě ekonomiky i samotné křesťanství není v krizi. Jestli ono samo nepotřebuje vzkříšení, o kterém na Velikonoce tolik mluví. 

Zpěvák Bono ze slavné skupiny U2 se v jednom z rozhovorů pozastavil nad postojem církví k pacientům s chorobou AIDS, což je podle něj moderní verze biblické lepry. Mnoho postižených samozřejmě nežilo morálně, takže nesou důsledky. Jenomže podle Bona je to jako s řidičem, který po havárii potřebuje pomoc – nikoliv soud nad svými chybami. 

Církve mě vždycky štvaly, a teď chápu, proč – prohlásil Bono v onom rozhovoru. A zdůraznil, že podle evangelií se Ježíš zjevuje právě v těch, kdo jsou na dně a potřebují pomoc. Takže je třeba ho následovat. Možná tento zpěvák, spolu s podivnou postavičkou na obálce Newsweeku, vystihl onu fascinující podstatu křesťanství. A důvod, proč nakonec vždycky vstane z mrtvých.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Zahraniční politika v éře Donald Trumpa

9:54 Jiří Weigl: Zahraniční politika v éře Donald Trumpa

S razantním nástupem Donalda Trumpa do funkce se rychle sesypala řada pseudopravd a postojů, o nichž…