Podle údajů radnice Prahy 2, které má HlídacíPes.org k dispozici, si fiktivním přestěhováním tuto školu letos “pojistily” rodiče téměř třetiny všech přijatých prvňáčků. Jedna rodina dokonce zfalšovala nájemní smlouvu. I když jde v absolutních číslech “jen” o 18 dětí, radnice Prahy 2 už v souvislosti s tímto trendem požádala pražský magistrát o řešení situace.
S počátkem roku přibývá v oblastech poblíž žádaných základních škol mnoho nových obyvatel, kteří se o pár měsíců později z trvalého pobytu v dosahu školy zase odhlásí. Většinou však stěhování probíhá jen na papíře.
S fiktivním stěhováním se potýkají i mimo Prahu – například v Liberci nebo Českých Budějovicích, přičemž se každým rokem problém stupňuje. Mezi řediteli škol proto existují obavy, že pokud bude tento trend pokračovat, nemusí se v příštích letech dostat do školy ani děti, které ve spádových oblastech skutečně bydlí.
Šance na přijetí 1:9
Podle ministerstva školství ale není nutné situaci nějak systémově řešit. “Současná pravidla jsou dostačující,” říká tisková mluvčí resortu Jarmila Balážová. “To, že máme vynikající školy, které rodiče vyhledávají, to je jistě potěšitelné. Na druhou stranu bychom chtěli, aby všechny základní školy byly kvalitní, aby rodič nemusel přehlašovat svůj trvalý pobyt,” dodává.
Podle ministerstva leží zodpovědnost za kvalitu školy na regionálních správách. “Obce by se měly především snažit o zvýšení úrovně svých základních škol tak, aby všechny školy poskytovaly kvalitní vzdělání,” konstatuje mluvčí Balážová. K tomu má podle ministerstva školství pomoci kariérní řád pro učitele a chystaná reforma financování regionálního školství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV