Filip Andler: Strategie Západu vůči Rusku má opačný účinek

05.07.2022 17:23 | Komentář

Bez ohledu na příčiny vzniku ukrajinské války jsou nyní Západ a Rusko zapojeny do širší konfrontace, která se neomezuje pouze na vojenský boj. Středobodem snahy Západu způsobit Rusku bolest jsou „ekonomické zbraně“, které byly nasazeny v bezprecedentním měřítku.

Filip Andler: Strategie Západu vůči Rusku má opačný účinek
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: sankce

Velká naděje byla vkládána do myšlenky, že sankce způsobí Rusku tak zásadní bolest, že podkopou Putinův režim. Tyto naděje a očekávání však byly založeny pouze na zbožných přáních.

Nezápadní mocnosti – Čína, Indie, Brazílie, Mexiko a Jižní Afrika – prostě odmítly hrát se Západem tuto hru. Ještě důležitější je, že západní vůdci se hluboce mýlili ve své představě, že Rusko je druhořadá mocnost, kterou lze jednoduše rozdrtit ekonomickou zbraní. Tato myšlenka je v rozporu s jakýmkoli reálným hodnocením faktů. Rudá armáda byla nejsilnější pozemní armádou na světě od poloviny třicátých do konce osmdesátých let a na počátku 21. století Putin po krátkém období stagnace ruskou armádu opět oživil. Ta zažila od nástupu Putina k moci řadu malých válek, které prokázaly její operační a taktické schopnosti. Díky svému jadernému arzenálu se Moskva od konce sedmdesátých let těšila strategické paritě se Spojenými státy, což jí umožnilo odradit Washington od přímého zásahu do ukrajinské války. Prezident Biden totiž pragmaticky vyloučil vyslání amerických bojových sil k přímému zapojení do konfliktu.

Ruské HDP je možná malé, ale Rusko je spolu s USA jedním ze dvou států mezinárodního systému, které mohou relativně bez újmy přežít v naprosté autarkii. Rusko skutečně není závislé na světě kvůli těžko nahraditelným věcem – naopak svět je závislý na Rusku. Ovládá významnou část světových zásob energií, kovů, hnojiv a potravin. Výsledkem je, že ekonomická válka Západu proti Rusku generuje ohromný úder v podobě nebetyčně vysokých cen komodit a je matkou všech inflačních šoků pro světovou ekonomiku. Stejně jako by bylo uvalení hospodářské blokády na Saúdskou Arábii receptem na sebepoškozování, pokusit se ekonomicky uškrtit Rusko je podobně hloupá strategie. Zhroucení rusko-západních vztahů vyvolalo potravinovou krizi, energetickou krizi a široce založený inflační šok, jaký svět nezažil od ropné krize v sedmdesátých letech. Takže rusko-západní konfrontace je pro svět jako celek extrémně nákladná. Mezitím ruská pokladna přetéká z vývozu komodit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

15:16 Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

Denní glosy Petra Hampla.