Filip Šebesta: Za co (ne)kritizovat paní Leyenovou

05.11.2021 19:33 | Komentář

Komisařka von der Leyenová vzbudila vlnu mediálního odporu poté, co vyšlo najevo, že proudovým dopravním letadlem absolvovala padesátikilometrový přelet mezi Vídní a Bratislavou. I když je pokrytectví takového jednání ve světle britského klimatického summitu a řečí, které se tam vedly, evidentní, pohoršení bychom měli přenechat klimatickým aktivistům. Kancelář Leyenové pro let jistě nalezne relativně logické vysvětlení. Například to, že po zastávce v Bratislavě komisařka pokračovala dál do destinace, kde již letět dávalo mnohem větší smysl než mezi dvěma jmenovanými podunajskými metropolemi, a letadlo by tak jako tak mezi městy muselo přelétnout prázdné. To je ale vedlejší.

Filip Šebesta: Za co (ne)kritizovat paní Leyenovou
Foto: Archiv Filipa Šebesty
Popisek: Analytik Filip Šebesta

Poukazovat na pokrytectví elit, které na klimatických summitech kážou něco, co nejsou samy ochotné dodržovat, a dokonce si pro své pleasure flights soukromými tryskáči sjednávají lepší daňové podmínky, zatímco lety pro obyčejné lidi zatěžují (odkaz), asi cenu má. Má cenu ukazovat na elitářsky přezíravý přístup k obyčejným lidem v okamžiku, kdy se díky konkurenci na liberalizovaném trhu s leteckou přepravou stalo masové létání běžnou součástí životů evropské střední třídy, a nikoli pouze záležitostí úzké vrstvy nejbohatších lidí.

Nenechávejme si ale vnutit názor, který na pozadí kritiky Leyenové prosvítá, a sice že létání je něco, za co je potřeba se dnes stydět, veřejně se kát a politikům jej vyčítat z jiných než úzce výdajových důvodů. Že je to horší způsob dopravy, než kterýkoli jiný.

Bylo by snad pro nás lepší, kdyby Leyenová přejela mezi oběma městy na jedno nabití elektrickým autem? V tu chvíli bychom asi sice jen stěží mohli poukazovat na pokrytectví bruselských elit, ale nesmyslné klimatické závazky, které dusí a budou dusit evropskou střední třídu, by se tím nijak neumenšily. Právě naopak, mohou-li oželet létání tak vytížení lidé jako vysocí politici či úředníci, proč ne všichni ostatní, mohlo by se v tu chvíli říct.

Kritiku si proto nezaslouží to, že chování komisařky Leyenové není v souladu s jejími slovy a politickými záměry, ale právě ta slova a ty politické záměry. Nekritizujme Leyenovou, že vzdor jí prosazovanému Green Dealu létá, kritizujme to, že její Green Deal fakticky směřuje k tomu, aby nelétali ostatní. Příště už pojede poučená Leyenová elektrickým autem a tahle mělká kritika pokrytectví se rozplyne, aniž by nám to přineslo jakoukoli změnu k lepšímu. Soustřeďme se na podstatu.

Jen ať si komisařka létá dál. Ale nás ať nechá létat taky!

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Relativita politických hrátek – čili bumerang

10:15 Pavel Foltán: Relativita politických hrátek – čili bumerang

Novela trestního zákoníku se může jejím schvalovatelům zle nevyplatit, myslí si Pavel Foltán. „V blí…