František Mareš: Ruce výjimečných

16.06.2023 12:04 | Glosa

Uvažujeme-li o sklu, napadne nás, že je průhledné, tenké, tvrdé, křemičité a že kromě běžných skel oxidových se vyrábějí pro speciální úkoly také skla neoxidová, například fluoridová nebo kovová… a můžeme pokračovat tím, že výroba skla vznikla pravděpodobně ve staré Mezopotámii a v Egyptě a že naše území se setkává se sklem v podobě importovaných umělých perel v době únětické kultury a pak, od 13. století až po dnešek, je české sklářství světovým fenoménem. A skláři, ve všech jeho oblastech, jsou víc jak dokonalými Mistry.

František Mareš: Ruce výjimečných
Foto: Archiv FM
Popisek: František Mareš, manager nakladatelství Olympia a programu: Vzděláním a sportem k sebevědomí

A dál by bylo možné vyprávět s přídavkem množství pochvalných atributů, ze kterých je jeden tím nejdůležitějším: „Sklo má v sobě dotek věčnosti.“

Věčnosti takové zvláštní, svým způsobem lidské. Jako by v sobě skrývalo rytmus dne, kterým nás provází tabulkou okna, dálku cesty, kterou můžeme jít, ale kterou si můžeme na dotek ruky přiblížit sklem čoček dalekohledu i lidskou tragiku, když z tepla bytu vidíme poutníka trmácet se „psím počasím“.

To je osud skla. Chrání a dovoluje vidět.

Jen bůh ví, kdo vnukl litoměřickým sklářům, majitelům světově známé firmy Hunát, myšlenku, že právě sklo, které po celé věky zůstává stejné, má právo zachovat pro časy budoucí podobu rukou lidí, jejichž životy byly vyjímečné a zůstaly na věky vepsány ve tváři našeho světa. A tyto ruce, jako doklad všelikého lidského konání, jsou jednou provždy, jedna vedle druhé, jak by tam stáli ti, kterým patřily a patří, tvoří  Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích.

Je to doslova magický prostor vytvořený koncentrovanou krásou, umem, věděním a hudbou, zrozeným z dlaně každé ruky.

Protože v každé lidské dlani je zakleto její podání a dotyk. Podání pro věrnost a přátelství dotyk s přáním budoucí naděje…

A právě ten dotyk zakletý v skleněných dlaních dovolí citlivému návštěvníku jít pochodem smrti se spisovatelem Arnoštem Lustigem, zpívat o štěstí s Charlesem Aznavourem a Karlem Gottem, loučit se s dětmi odjíždějícími Wintonovými vlaky před nacistickou smrtí, se Stivenem Segalem bojovat s barbarstvím současného světa…

Litoměřické muzeum Skleněný dotyk je nejen „křišťálovou pamětí“ ono zosobňuje na osudech lidí z různých částí světa, že hloubka myšlenek, krása hudby, velikost objevů i ta největší krása, která je v pohlazení, zůstávají v dlaních každé ruky, která, biblicky řečeno „ dobro plodí“

Ta dlaň je vlastně téměř obyčejná, ale z obyčejného se tvoří neobyčejné a neobyčejné zdobí svět. Ze zrnka písku je náhle zrozena perla.

Felix Slováček

20. června dík Muzeu Křišťálový dotyk a jeho majitelů, sklářů Hunátů, rozšíří expozici křišťálových rukou i ruka Mistra Felixe Slováčka. Stane se tak v 18.00hod. v cukrárně Obecního domu v Praze.

A je třeba říci, že tóny skladeb zahrané Felixem Slováčkem, překryjí hloupost zbytečné, bulvárem použité bezděčné věty a budou omluvou a poděkováním mistrům tvůrcům jeho ruky, která bude už navždy patřit mezi ruce Vyjímečných.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…