František Mareš: Ruce výjimečných

16.06.2023 12:04 | Glosa

Uvažujeme-li o sklu, napadne nás, že je průhledné, tenké, tvrdé, křemičité a že kromě běžných skel oxidových se vyrábějí pro speciální úkoly také skla neoxidová, například fluoridová nebo kovová… a můžeme pokračovat tím, že výroba skla vznikla pravděpodobně ve staré Mezopotámii a v Egyptě a že naše území se setkává se sklem v podobě importovaných umělých perel v době únětické kultury a pak, od 13. století až po dnešek, je české sklářství světovým fenoménem. A skláři, ve všech jeho oblastech, jsou víc jak dokonalými Mistry.

František Mareš: Ruce výjimečných
Foto: Archiv FM
Popisek: František Mareš, manager nakladatelství Olympia a programu: Vzděláním a sportem k sebevědomí

A dál by bylo možné vyprávět s přídavkem množství pochvalných atributů, ze kterých je jeden tím nejdůležitějším: „Sklo má v sobě dotek věčnosti.“

Věčnosti takové zvláštní, svým způsobem lidské. Jako by v sobě skrývalo rytmus dne, kterým nás provází tabulkou okna, dálku cesty, kterou můžeme jít, ale kterou si můžeme na dotek ruky přiblížit sklem čoček dalekohledu i lidskou tragiku, když z tepla bytu vidíme poutníka trmácet se „psím počasím“.

To je osud skla. Chrání a dovoluje vidět.

Jen bůh ví, kdo vnukl litoměřickým sklářům, majitelům světově známé firmy Hunát, myšlenku, že právě sklo, které po celé věky zůstává stejné, má právo zachovat pro časy budoucí podobu rukou lidí, jejichž životy byly vyjímečné a zůstaly na věky vepsány ve tváři našeho světa. A tyto ruce, jako doklad všelikého lidského konání, jsou jednou provždy, jedna vedle druhé, jak by tam stáli ti, kterým patřily a patří, tvoří  Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

12:04 Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

Europoslanec Niedermayer z TOP 09 cítil potřebu se vyjádřit k případu Marine Le Penové. Europoslance…