Dne 23. listopadu v prostorách „ Pánského klubu Obecního domu v Praze“, byly spisovatelům, novinářům a milovníkům knih a umění, představeny první dva díly pentalogie Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu. Sám projekt, kterého autorem a donátorem je režisér Petr Kršák, představuje jedinečný nakladatelský počin posledních třiceti let.
Mohli bychom pokračovat desítkami moudrých citátů o knihách od Šalamouna, Rousseaua, Komenského, Krameria, Heina… Ale vraťme se k Dějinám sebevědomí – Diplomatům bez pasu konkrétně.
Zahájení prezentace, moderuje Naděžda Hábová, Petr Kršák
Ve svých třech dílech představí více než 400 Čechů a 300 Slováků, osobností, které od příchodu Cyrila a Metoděje do roku 1992, zanechaly stopy na kulturně – ekonomické tváři Evropy a světa.
IV. díl, Rodinné stříbro, se bude věnovat československým průmyslovým odvětvím, firmám a institucím, které přispěly k věhlasu značky Made in Czechoslovakia.
V. díl, Zlatý poklad, bude dokumentovat naše, československé fenomény a hmotné i nehmotné dědictví…
Přítomní spisovatelé, umělci, publicisté, novináři... Jiří Mejstřík, Daniela Mrázková-Remešová, František Cingr, Martin Mahdal, Felix Černoch, v pozadí Felix Slováček
Co se týče záběru pentalogie, překračuje desítky encyklopedií nejen množstvím informací nabízených čtenáři jednotlivými hesly, ale i jedinečným polygrafickým zpracováním, které z textu, fotografií a jiného dokumentačního ( ilustračního ) materiálu vytváří příběh blízký, dokonce totožný, s postupy „ feature“, tedy před lety v Hamburku vzniklého „ fíčru“.
Autor projektu je filmový režisér a text jednotlivých hesel doplnil obrazovým materiálem tak, aby v jím zvoleném vizuálním temporytmu se slova a ilustrační materiál synteticky spojily a pro čtenáře již při prvním pohledu vytvořili svébytný vyprávěcí celek – tedy příběh dané osoby. Tak bylo dosaženo naplnění původního zadání, že každé z hesel bude příběhem. Tak vzniklo a dále vzniká velké vyprávění o velkých lidech a věcech našich dvou malých národů a zemí.
Druhý díl pentalogie Dějiny sebevědomí - Diplomaté bez pasu
V současné globalizační době, která programově ničí národní sebevědomí některých států včetně jejich jazyka, aby na odiv a nedemokraticky stavěla státy jiné, kdy peníze atomizují společnost na chudé a bohaté, realizací projektu Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu, ukázal jeho autor, co je to, když peníze, podle jeho slov, dostanou možnost „mít duši“.
Pentalogii přišel ke zdaru připít i Felix Slováček
V klimatu vědomostního suchopáru, jehož jedním z dokladů jsou znalosti maturantů a absolventů různých a podivných vysokých škol, rozbitá kontinuálnost vzdělávání, hysterická nechuť k matematice ( vědě, která tvoří pojmy abstrahované z obecných vztahů hmotného světa a stanoví jejich obecné zákonitosti ) a zbožštěním jakýchkoli peněz jako jediné smysluplné veličiny, způsobující degradaci úsilí a práce našich předků i současníků jsou Dějiny sebevědomí historický dokladem naší středoevropské existence. Po přečtení, ale i po jejich prolistování si musíme položit otázku s přetěžkou odpovědí. Neprovinili jsme se na našich dětech, že jsme jin nepřipomínali v kontextu Evropy a světa velikost některých z nás Čechů a Slováků? Neprovinili jsme tím, že jsme dovolili a dále dovolujeme „ demokraticky“ dehonestovat naši minulost místo jejího pravdivého položení čtenáři k jeho soudu? Nemáme snad povinnost vůči potomkům svým a jejich potomkům zachovat nezkreslenou pravdu, protože bez ní jsou základy jakékoli „ lidské stavby“ dočasné a vratké…?
Mediální tvář projektu, spisovatelka Marie Formáčková
Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu takovými knihami jsou, měly by být součástí každé knihovny a jedním z pilířů knihoven rodinných.
Na nejstarší knihovně světa v Egyptě byl nápis: „ PSÝCHÉS IATREION“ - „ Léčebna duše.“ Ale sama knihovna neléčí, neuzdravuje, ale po tisíce let dává sílu a touhu člověku uzdravit se z jakéhokoli neduhu. Dává mu lék myšlenek svých knih, nelze ji zastavit a spoutat, protože se rodí znova a znova s každým člověkem…
Autor projektu P. Kršák a legendární žokej Václav Chaloupka
Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu, takovými knihami jsou. Rozmnožily řady mimořádné literatury, přispívají a rozšiřují její obsah. I ony jsou v současné době lékem proti pochybnosti a naší časté malosti. A vlastnit je, není jen pouhá investice, protože zůstanou pro generace po nás. A věřme, že ty je předají dalším s podtextem moudrosti, že nejsme tak velcí, abychom mohli být hloupí.
Družná rozprava - František Mareš,publicista, spisovatel, Tomáš Hejna šéfredaktor nakladatelství Olympia, paní Ladislava Chateau, překladatelka, spisovatelka...
Závěrem snad je třeba říct, je dobře, že první dva díly pentalogie jsou vydané a pro zájemce dostupné. Jejich obsah nás doslova vybízí abychom udělali vše, oproti bezobsažným masmediím vulgárním sociálním sítím, pokusničením s obsahem vzdělávání, a abychom zabránili katastrofické Lichtenbergově vizi že: „ Kniha je zrcadlo, když se do něho dívá opice, nemůže z něho ovšem vyhlížet apoštol.“
A já jsem přesvědčen, že Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu jsou a budou svým obsahem pomáhat tomu, aby se na sebe i ostatní z „ lichtenbergova zrcadla“ díval člověk.
(Další informace o Dějinách sebevědomí – Diplomatů bez pasu: www.dejinysebevedomí.cz)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV