František Mareš: Tvář, portrét a právo zvolit budoucnost…

17.09.2021 9:31 | Zprávy

Pro osvěžení paměti a pro diváky a návštěvníky první výstavy svého druhu u nás: „Koho budete volit?/ Koho jste volili?“ malířky Lucie Gelemové, Obecní dům, Český pánský klub, 24. 9.-20. 10., otevřeno denně od 10 do 17 hodin, vstup volný, přibližuje diváku víc než dvacet současných politiků v dvojrozměrném portrétu, neboť, jak praví ve své knize Encyklopedie estetiky Etienne Souriau, “...o portrétu mluvíme především tehdy, když jde o dílo dvojrozměrné, tedy o malbu nebo kresbu“.

František Mareš: Tvář, portrét a právo zvolit budoucnost…
Foto: archiv
Popisek: Lucie Gelemová

Tedy jde o charakteristický výběr, transkripci něčeho, co zachycuje v určitém stupni realismu vzhled, když zjednodušíme, osoby.

V historii ale existují celé řady portrétů, které nezůstaly v dvojrozměrnosti podoby, ale šly dál, k tomu, co daný člověk je, představuje a co se od něj dá očekávat.

Autoři těchto portrétů končili v zavržení, na hranicích, ve vězeních, ať je to v Pařiži, Londýně, Praze či Moskvě.

Gelemová

Zemřeli za svůj pohled na člověka, ale dílo zůstalo. Zůstalo jako memento móri: Pohleď a zpytuj svědomí své. Proč? Protože ty jsi danému dal svoji víru, sílu, svůj hlas. Ty jsi vstoupil do jeho družiny. A připrav se, protože jsi ho volil, nést i odpovědnost za jeho špatná rozhodnutí. To jsou otázky rozhodování voličů v demokratických volbách a určují jejich práva i odpovědnost za zvolené.

Gelemová

Portréty výše zmíněné výstavy jsou od malířky Lucie Gelemové. Narodila se v Českých Budějovicích, ve svých 23 letech odešla do Londýna, kde byla oslovena židovskou malířkou Barbarou Jackson a pod jejím uměleckým vedením se začala rozvíjet na The Institute Archer Academy. Po tříletém pobytu v Londýně se vrátila do Česka, kde absolvovala dvouletý, akreditovaný kurs arteterapie při Masarykově universitě v Brně a půlroční kurs malby v ateliéru Jaroslava Platila v Českých Budějovicích. Od roku 2014 a do roku 2017 studovala na vysoké škole Art end Design Institut v ateliéru grafiky a malby, který ukončila úspěšně státní zkouškou.

Gelemová

Ke skutečnému a jedinečnému projektu, jakým je výstava sama, ji inspiroval Václav Budínský. Výstavu zahájí Luboš Xaver Veselý a hudebně, okamžikem prožitku, uvede Felix Slováček.

Uvědomit si odpovědnost za zvolené je málo zdůrazňovaný fakt naší demokracie, která se víc ztrácí v anonymitě odpovědnosti za činy a rozhodnutí těch, které jsme volili. Výstava sama dává prostor pohlédnout na politiky prizmatem portrétu a v osobním zamyšlení zhodnotit jejich pro a proti zvolení a „ darování“ moci rozhodovat o příštím osudu našeho státu.

Toto rozhodování má vždy dva konce vah, dobro a zlo, které volíme našimi hlasy pro generace další a po určitém čase i osobní otázku, na kterém konci těchto vah jsi stál, stojíš a co si pamatuješ, víš a co jsi zapomněl.

Gelemová

S těmito otázkami by měli přicházet diváci do prostoru výstavní síně. Ony by měli být pozváním a vlastní odpovědi a rozhodnutím po shlédnutí díla. V parafrázi : „ Viděl jsem, přemýšlel jsem a s vnitřním přesvědčením odcházím“ – stejně jako se odchází z chrámu.

Vnitřně přesvědčen a čistý.

Gelemová

Naplní-li výstava tento jediný bod, mimo vysoce estetický zážitek, je první a je víc jak úspěšná.

V čase globalizace, která stírá hranice států, ohraničuje jazykové dorozumění, vytváří ohraničené prostory pro kulturu, vzdělání i vědění, je výstava „Koho jste volili?/ Koho budete volit?“ jedinečnou ukázkou uměleckého přístupu k tomuto aktu.

Ale pojďme k druhému ramenu výtvarného kříže Lucie Gelemové.

Gelemová

Malby vždy, od prvních jeskynních obrazů, přes Monu Lízu, impresionismus, vizionáře, kubisty, otevíraly cestu „ za obraz“. Tato hvězdná brána dovolovala divákům v tichu galerií, ateliérů, ilustracemi při čtení, vstoupit za hranici normálního světa. A malíř byl průvodcem. Buď i v podsvětí nebo jako Všudybud, nebo jen podivným nápěvem písně, která zní a vede tě v bezpečí nebezpečnou cestou. S tím, že nad tebou není anděl, který tě chrání, ale ta píseň jsi ty a zpíváš ji pro druhé a uvědomíš si, že jdeš první. Nějak tak je možné popsat malířské obzory a dílo Lucie Gelemové.

Gelemová

Bojím se říct, že jsou prosté a tím samozřejmě hluboké a krásné. Ony připomínají modlitbu, protože ta je koncentrací lidských tužeb, předsevzetí a přání. Je touhou jejich splnění i otázkou, zda se splní.

A tak považujme obrazy výše jmenované výstavy jako prostor, který dovoluje každému z nás vhozeným hlasem vstoupit do rodící se mozaiky dnešní i budoucí podoby našeho státu. A poděkujme Lucii Gelemové, že nám dala tuto možnost.

Gelemová

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

15:16 Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a…