Mimo představení knižních novinek bude zahájen i autorský prodej pro Ukrajinu.
Pestrý program 32. podzimního veletrhu by bylo možné uvést slovy Jana Ámose Komenského: „ Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stát se hlupákem."
A že Češi, děti, mladí, dospělí i staří hlupáky být nechtějí, potvrdil letošní knižní veletrh v Praze, kdy v „ horku na padnutí“ proudily na výstaviště stovky lidí, aby se prošly labyrintem našich i zahraničních knižních titulů. Nepředbíhejme skutečnosti, ale kniha podle mnohých z nich, v době masmediálních polopravd, získává opět svoje místo, obsahem i formou jejího sdělení a potvrzuje Aristotelovu pravdu, že jazyk dobré knihy je vyjádřením myšlenky.
Ale vraťme se ke knižnímu veletrhu v Havlíčkově Brodě. Je již 32. a jeho dvoudenní program obsahuje nepřeberně víc jak zajímavých akcí. Jen namátkou:
Míša Šerá, seznámí s problematikou komiksu v knihovně i ve škole.
S diváky se setkají Vojtěch Vacek a další laureáti Ceny Jiřího Ortena.
Martina Košnarová z Národní knihovny ČR představí portál propojující autory, knihovny a školy.
Bude udělena cena Littera Astronomica a proběhne beseda s její laureátkou, Janou Žďárskou.
Ukrajinské pohádky pokřtí senátorka Miroslava Němcová a křest budou mít i Nejmilejší pohádky Vlasty Beranové a Jiřího Žáčka.
A kdo z čtenářů si oblíbil neobyčejný příběh Egypťana Sinuheta, se může seznámit s jeho dalším titulem Válka o pravdu a především pobesedovat s jeho překladateli Terezií Duroňovou a Martinem Mokrým.
Pořadatelé 32. podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě připravili pro návštěvníky program, ve kterém každý, kdo miluje knihy, může vstoupit do svého „čtenářského světa“ a zamyslet se nad tím, zda „Četba dobrých knih jest jako hovor, který vedeme s nejctihodnějšími lidmi, hovor, kde jako by s námi seděly nejlepší naše myšlenky.“ ( Descartes )
A ještě jeden význam, mimo jiných, má výše zmíněný 32. podzimní knižní veletrh.
Předznamenává a ukazuje cestou, kterou by se knižní kultura měla začít ubírat. Protože i v době globalizace a možnosti všech a všeho nemůže být každý spisovatelem, básníkem, dramatikem, jak jsou mnozí vnitřně přesvědčeni.
Zázračná čokoládová tyčinka televizních reklam nabízející vše možné jejím spolknutím, v životě nefunguje.
Do života, toho skutečného, nelze vstoupit a vystoupit z něj stisknutím knoflíku. A vyměníme-li umění, a dobrá kniha uměním vždy byla a je, za plytkost nekonečných a povrchních televizních seriálů, dojdeme ke stavu potvrzujícímu Lichtenbergova slova:
„Kniha je jako zrcadlo; když se do něho dívá opice, nemůže z něho ovšem vyhlížet apoštol.“
Poděkujme tedy organizátorům 32. podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, za vše co pro nás, čtenáře, dělají a udělali, aby se slova pana Lichtenberga nenaplnila.
A popřejme vše dobré veletrhu 33.
František Mareš
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV