Hnutí DUHA, Čisté nebe a celá asociace ekologických organizací Zelený kruh proto sestavily plán konkrétních zlepšení, které vláda může udělat, aby se nám všem lépe dýchalo.
Ekologické organizace zejména navrhují:
- posílit u obcí a měst povinnost regulací v případě smogu, např. regulovat topení uhlím i automobilový provoz,
- zastavit kontraproduktivní dotace pro uhelné kotle a soustředit peníze pouze na čisté zdroje vytápění.
- odstavit zastaralé uhelné elektrárny a připravit podporu pro obecní a občanské projekty čistých obnovitelných zdrojů energie,
- požadovat a dávat průmyslu podmínky pro uplatňování nejlepších technologií (tedy v praxi energeticky nejefektivnějších a nejčistších)
? a především prosadit programovým prohlášením vlády slíbený antifosilní zákon, který by pomohl vymanit zemi ze silné závislosti na fosilních palivech a tím srazil smog o 95 % - nebo jej alespoň v zájmu občanů připravit pro příští vládu.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Pan premiér Sobotka - pokud myslí boj se znečištěním vážně - by měl požadovat nová strategická rozhodnutí a vylepšení zákonů. A to není jen na ministra životního prostředí, úkoly musí dostat i další, ale hlavně zapomenout na resortní a stranické rozepře a shodnout se na rychlém řešení problému. Vláda by měla přestat s dotováním uhelných zdrojů a ukončit zbytečné pálení uhlí v zastaralých elektrárnách. Obce by měly dostat povinnost - ale i nástroje a možnosti - rozumně regulovat dopravu. Pokud ani smogová krize nepohne vládu k rychlému prosazení programového závazku v podobě antifosilního zákona, je potřeba jej alespoň připravit pro další vládu."
Anna Plošková, ředitelka Čistého nebe, řekla:
“Zdá se, že až když smog dorazí do Prahy, projeví vláda zájem ovzduší řešit. Na Ostravsku požadujeme řešení situace už mnoho let - opatření, která se v tomto směru dějí, jsou ale velmi pomalá a nás nutí nadále dýchat vzduch, který je zdraví škodlivý. Chceme, aby během smogových situací města a kraje reagovala rychle a účinně balíčkem připravených opatření, a chránila tak své obyvatele před nejhoršími dopady znečištěného vzduchu.”
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruh, řekl:
“Pro rozšíření mýtného, regulaci dopravy ve městech či funkční ekonomickou motivaci k zavádění šetrnějších technologií dělají politici málo. Snad je přesvědčí smog, který se nevyhnul ani Praze zamořené automobilovou dopravou."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV