Jak si současní Piráti stojí, ukáží možná doplňovací volby za zesnulého senátora Jaroslava Kuberu v Teplicích. Ivan Bartoš a celostátní vedení Pirátské strany již předložilo nominaci – kandidovat za ně bude Tomáš Tožička.
A tady to začíná silně skřípat. Tožička je totiž levicový radikál, známý svými extrémistickými výroky. „Kapitalismus povraždil násobně víc lidí než stalinismus,“ domnívá se Tožička, “Hitler je samozřejmě výtvor kapitalismu, proto také například evidenci v koncentrácích zajišťovalo IBM.“
Tožička také požaduje vystoupení z obranného svazku NATO. „Těžíme z NATO? Těží z toho leda oficíři a zbrojní průmysl,“ hlásá Tožička, „dokonce i ti žoldáci, kteří zbytečně umírají v zahraničí, jsou jenom kanónenfutr pro ty výše zmíněné.“
Tožička, který k Pirátům přestoupil ze Strany zelených po nástupu Martina Bursíka, je představitelem ultralevicové scény, vycházející z ideového podhoubí utopického socialismu. Působí v několika iniciativách typu Ne základnám, ProAlt či Alternativa.
S předsedou Pirátů Bartošem ho mimo jiného spojuje i jedna výrazně protiizraelská akce. Oba byli podepsáni pod otevřený dopis, vyzývající organizátory, aby upustili od pořádání festivalu Dny Jeruzaléma v Plzni v rámci festivalu Plzeň – Evropské město kultury. Zajímavé je, že ještě před časem vyloučili Piráti ze svých řad Ivo Vašíčka za to, že požadoval vystoupení z NATO. Dnes to Pirátům již nevadí. A Vašíček se nedávno připomněl výrokem, že „zpochybňování členství v NATO je v současnosti podobné tabu, jako bylo v Česku zpochybňování vedoucí úlohy KSČ před rokem 1989“.
A to všechno je na hony vzdálené definici předsedy Bartoše, který Piráty označuje za „středovou liberální stranu“.
Spíš jde o hnutí, které má dvě tváře – jednu liberálnější navenek pro veřejnost, a druhou ultralevicovou dovnitř hnutí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV