Doposud Šlachta informace o svém vstupu do politiky označoval za spekulace. Lhal, jako ostatně po celou svou kariéru. "Jsem přesvědčený, že mi lidi věří. Vím, že jsem nikdy nekradl a nemám potřebu krást. Mám sice silnou protikorupční linku, ale nejsme v žádném případě jen antibabiš," řekl Šlachta jakoby tím chtěl naznačit, že Babiš je korupce sama.
Šlachta působil od roku 1995 působil jako řadový policista v ÚOOZ, od roku 1998 pak jako vedoucí oddělení ÚOOZ zaměřeného na boj s drogovou trestnou činností. V dalších letech pracoval také jako vedoucí pobočky Národní protidrogové centrály v Brně nebo zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování pro výkonné útvary. Jeho kariéra strmě stoupala.
Nejznámějším Šlachtovým činem je zásah těžkooděnců na úřadu vlády, který vedl k pádu vlády Petra Nečase. Nakonec ale nikdo nebyl odsouzen, veškerá podezření se ukázala být pouze smyšlenkou Šlachty a státního zástupce Istvána. Neprokázala se ani podezření kolem manipulací veřejných zakázek lidmi napojenými na politiky. Nikdo z obviněných politiků nakonec nebyl odsouzen.
Spekulovalo se, zda v pozadí přepadu Strakovy akademie nestál tehdy Andrej Babiš. Mnohé by tomu nasvědčovalo. Osa Babiš – Šlachta – István byla zcela zřejmá. Puč se zdařil, Nečas byl odstraněn. Prezident Zeman odmítl 101 koalici Miroslavy Němcové a jmenoval vládu svých kamarádů v čele s Jiřím Ruskokem. Předčasné volby vynesly Andreje Babiše do křesla ministra financí, o které od počátku usiloval, Istvan se Šlachtou ale vyšli naprázdno. Istvan se nestal nejvyšším státním zástupce a Šlachta se nestal policejním prezidentem.
Od policie Šlachta odešel v roce 2016 kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu, a Šlachta tak přišel o místo. Pod svá křídla ho vzal Andrej Babiš a Šlachta nastoupil jako šéf pátrací sekce na Generální ředitelství cel, v době kdy byl ministrem financí Andrej Babiš a celní správa mu podléhala. Patrně měl zda vytvořit zvláštní jednotku, sloužící jen Andreji Babišovi.
Od celníků odešel na podzim roku 2019. Tehdy řídil sledovací akci, při které asistovali vojáci z elitního útvaru, a která se údajně týkala pašeráků tabáku. Nasazení vojáků vyvolalo kritiku, trestní řád totiž neumožňuje, aby se do sledování z ministerstva obrany zapojil někdo jiný než Vojenská policie nebo Vojenské zpravodajství.
Loni policie prověřovala, zda Šlachta ve své knize Třicet let pod přísahou nezveřejnil tajné informace. Šlachta by si možná měl připomenout starou Herakleitovu sentenci „Nevstoupíš dvakrát do jedné řeky“. Co se povedlo před lety Babišovi, nemusí se povést Šlachtovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV