Ivan Bednář: V KLDR začal boj o trůn

03.05.2020 13:13 | Zprávy

V komunistické Koreji zřejmě začal boj o nástupnictví po Kim Čong-unovi. Připomeňme, že v komunistické diktatuře byl prvním vládce Kiím Ir-sen, dědeček dnešního tyrana. Po něm nastoupil na trůn Kim Čong-il, kterému se oficiálně přezdívalo „mladý nadějný soudruh“. Vystřídal ho jeho syn Kim Čong-un, titulován jako „vynikající soudruh“.

Ivan Bednář: V KLDR začal boj o trůn
Foto: Repro Čt
Popisek: Kim Čong-un a Donald J. Trump

Nedávno proběhly médii spekulace o špatném zdravotním stavu nebo možném úmrtí Kima Čong-una. Diktátor se už přes dva týdny neukázal na veřejnosti, neobjevil se ani při příležitosti výročí narození dědečka Kima Ir-sena.

Následně se objevila spekulace, že 12. dubna měl podstoupit kardiovaskulární operaci a 24. dubna do KLDR přijeli lékaři a úředníci Čínské lidové republiky. Informace se různí. Podle některých by Kim už měl být mrtvý nebo je ve vegetativním stavu. „Překvapilo by mě, kdyby byl naživu,“ komentoval situaci americký senátor Lindsey Graham. Jiné zdroje naopak uvedly, že Kim je v naprostém pořádku.

Sestra diktátora před časem zmizela z veřejného života. Nyní se Kim Jo-čong nečekaně vrátila po bok svého bratra. V loňském roce se spekulovalo o tom, že její roli ohrozil neúspěch při únorovém summitu mezi Spojenými státy a KLDR. Západní tisk byl toho názoru, že ji její bratr sesadil, domněnky se ale nepotvrdily.

S rodinou se totiž Kim Čong.un dokázal tvrdě vypořádat. Nejdřív zavraždil strýce Čang Song-tcheka, který byl místopředsedou Národní obranné komise. Toho nechal údajně roztrhat cvičenými psy. Tetička Kim Kjong-hi na šest let zmizela, když očividně upadla v nemilost. Pak se ale objevila znovu, ještě mocnější. V roce 2010 pak byla povýšena na čtyřhvězdičkového generála. Proslula ovšem i mimo politiku, v centru Pchjongjangu totiž jako jediná provozuje restauraci s „mletým masem v housce". Média o ní proto někdy hovoří jako o „hamburgerové královně."

Později na jeho krutost doplatil bratr Kim Čong-nam, o němž se původně předpokládalo, že bude pokračovat v dynastii Kimů. Ten se v roce 2001 pokoušel dostat na falešný pas do Japonska. Od té doby střídavě žil v Číně a v Macau a liboval si v luxusu. V únoru 2017 byl zavražděn toxickým plynem na letišti v Kuala Lumpuru.

Třítýdenní absenci Kima Čong-una někteří analytici vysvětlují tím, že se příprava Kimova dvojníka nečekaně zkomplikovala po prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který sdělil, že ví, „co se děje s Kimem, ale nemůže to prozradit.“

Kim se nakonec krátce veřejnosti ukázal při otevření nové továrny na hnojiva ve městě Sunčchon severně od metropole, experti ale tvrdí, že to byla zkouška věrohodnosti toho dvojníka.

Častěji než Kim Čong-un se na veřejnosti objevuje princezna Kim Jo-čong. Ve svém prvním vystoupení po několika měsících se pustila do Jižní Koreje, byli to přitom právě jihokorejští novináři, kteří na ní před dvěma lety během olympiády v Pchjongčchangu pěli chválu.

„Štěkot vyděšeného psa,“ zaútočila Kim na Jižní Koreu, která kritizovala KLDR po pondělním odpalu dvou raket. Vojáci otestovali dvě rakety krátkého doletu. O odpalech informovalo jihokorejské ministerstvo obrany, které následně protestovalo proti pokračování vojenského cvičení KLDR.

Reakce přišla překvapivě od Kim Jo-čong. „Severní Korea má právo provádět jakékoliv vojenská cvičení a testy,“ prohlásila Kim v odpovědi na prohlášení Jihokorejců, kteří odstřely označili za „nesmyslný čin“. „Takové nekoherentní tvrzení a akce jen znásobují naši nedůvěru, zášť a pohrdání vůči jihu,“ pokračovala Kim.

Kancelář jihokorejského prezidenta označila za „popálené dítě, které se bojí ohně“. Její slova pod jejím jménem publikovala státní média, což podle odborníků jen podtrhuje, jak důležitou roli hraje. Světu tak hrozí, že by se mohl ocitnout v rukách šílené princezny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Glosa strašidelná

15:57 Ladislav Jakl: Glosa strašidelná

Denní glosa Ladislava Jakla