Ivan Černý: Africká facka pro českou žurnalistiku

05.08.2023 9:20 | Komentář

Tak se dá označit falešný narativ, který si čeští analytici jako jeden muž vycucali z prstu při pokrývání zásadní geopolitické události posledních let, summitu Rusko - Afrika. Ten se nedávno konal v Petrohradu.

Ivan Černý: Africká facka pro českou žurnalistiku
Foto: archiv
Popisek: pravda - lež

Naši novináři se předháněli v tom, kdo dokáže více shodit význam epochálního summitu. Asi nejdéle zašel nejmenovaný autor, jehož titulek o "facce Putinovi" v našem příspěvku parafrázujeme. On, stejně jako ostatní, staví svoji analýzu "krachu summitu" na faktu, že přijelo "jen 17 hlav států z 55". Pro začátek redaktora opravme: Afrika má 54 suverénních států, členů OSN, plně uznaných mezinárodním společenstvím, k tomu dvě závislá území a několik sporných mezinárodně nepřiznaných teritorií. Vytvoření nového afrického státu mělo patrně ještě zmenšit podíl zemí, co se zúčastnily. A tady padá kosa na kámen, v tomto bylo možno daný článek přestat číst. Zúčastněných států bylo totiž mnohem, mnohem více.

45 ≠ 17

Hypotékoví pisálci cudně zamlčují fakt, že se summitu zúčastnili delegáti 45 (!) z 54 zemí. 17 prezidentů a 28 ministrů. Z absentujících zemí vyjměme Niger, kde byl krátce před summitem prezident svržen. Tento stát z pochopitelných důvodů účast zrušil. Mimochodem, Niger v téže době vykročil ven z frankofonního postkoloniálního systému. Mj. zakázal vývoz uranu do Francie, což podle řady analýz dále zkomplikuje situaci na evropském energetickém trhu. To se nám ale naši hlídací psi demokracie téměř neobtěžují sdělit. 

Zpět do Petrohradu. Dále nepřijeli zástupci z těchto zemí: Kapverdy, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Mauricius, Sierra Leone, Libérie, Lesotho, Botswana a Keňa. Pouze poslední jmenovaný stát patří mezi významnější hráče na kontinentu. 

Obilná lež

Dalšího falšování reality se naši postnormalizační žurnalisté dopustili vysvětlováním "nízké" účasti na summitu. Došlo k ní údajně kvůli vypovězení tzv. obilné dohody, garantující export zemědělské produkce z Ukrajiny přes černomořské přístavy. Český novinář by si mohl z otevřených zdrojů dohledat, že z celkového objemu vyvezené ukrajinské agro produkce se do Afriky dostalo méně než 5 %. Drtivou většinu dovezly země bohatého severu. I proto se jeden z bodů závěrečného usnesení dohodnutého na petrohradském summitu týká bezplatného poskytnutí desítek tisíc tun ruského obilí zemím Afriky, včetně jeho přepravy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

12:04 Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

Europoslanec Niedermayer z TOP 09 cítil potřebu se vyjádřit k případu Marine Le Penové. Europoslance…