Ivan Hoffman: Bezpečnostní strategie

08.02.2015 15:29 | Zprávy

Bezpečnostní strategii České republiky z roku 2011 se Bezpečnostní rada státu rozhodla aktualizovat už po třech letech, loni v červnu. K bezpečnostním evergreenům jako je terorismus, extremismus, kybernetické útoky, migrace, přibyla především hrozba formulovaná jako „úsilí některých států o revizi mezinárodního uspořádání a nerespektování mezinárodně právních závazků v oblasti bezpečnosti“.

Ivan Hoffman: Bezpečnostní strategie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Strakova akademie

Že nám hrozí přerušení dodávek strategických surovin, anebo že může být komplexně ohrožena kritická infrastruktura, naopak není žádná novinka. A podobně se už v minulé strategii prorocky zmiňovala nestabilita a regionální konflikty v euroatlantickém prostoru a jeho okolí.

Vedle hrozeb, které zmiňují politici v bezpečnostní strategii, existují také hrozby, které politici nevidí, anebo vidět nechtějí, přičemž jednou z největších hrozeb pro naprostou většinu neprivilegovaných občanů jsou sami politici.

Řada hrozeb se odvíjí od neschopnosti politiků garantovat lidem důstojné podmínky existence. Ta neschopnost je pak kombinací nekompetentnosti a rostoucí bezmoci volené politické reprezentace, která se stále více stává pouhou servisní elitou nikým nevolených mocných.

Mechanismus privatizace politiky je dobře popsán a v praxi vidíme, kam míří svět podle oligarchů, kteří prosazují své zájmy skrze politické loutky, anebo se nechávají zvolit, aby svůj byznys řídili napřímo.

Tam, kde se jim nedaří získat či udržet trhy anebo získat či udržet kontrolu nad byznysem se surovinami a energií, řízeně organizují chaos, nestabilitu a krveprolití.

Bez nadsázky platí, že největší bezpečnostní hrozbou jsou obří nadnárodní korporace vymykající se jakékoli demokratické kontrole, které sledují pouze svůj zisk a ten realizují doslova přes mrtvoly.

Když se tedy v bezpečnostních strategiích hovoří o státech usilujících o revizi mezinárodního uspořádání, zmiňuje se pouze polovina problému, který máme. Tou druhou polovinou našeho problému jsou státy, které s prstem na spoušti hájí stávající uspořádání, ze kterého už přitom neprofitují jejich občané, nýbrž jejich klienti. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

11:34 Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

Stíhá politiku i byznys. A hlavně umí obojí skloubit a využít. Podniká ve fotovoltaice a zároveň jak…