Ivan Hoffman: Muslimská hrozba

11.01.2015 11:05 | Zprávy

Vražda francouzských novinářů radikálními francouzskými islamisty je událost, která překračuje hranice Francie a vyvolává otázky, na které si musíme odpovědět i my. Jsou muslimové pro jinak věřící či nevěřící hrozbou? A pokud ano, co s tím chceme udělat?

Ivan Hoffman: Muslimská hrozba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podepisování kondolenční knihy před francouzkou ambasádou v Praze. Lidé tak vzdali poctu nesmyslným obětem teroristických útoků ve Francii

V zemích, kde žijí muslimské komunity, je veřejnost rozdělena na odpůrce islamizace a na odpůrce islamofobie. Skutečných radikálů je přitom na obou stranách minimum a obecně platí, že islám vyvolává větší averzi v zemích, kde je muslimů málo, přestože s islámskými radikály je problém tam, kde je muslimů mnoho.

Český strach z islámu je strachem z neznámého, což ale neznamená, že není reálný. Živí ho zpravodajství o fanatismu islámských radikálů, v jejichž podání je islám náboženstvím krvavým netolerantním, nemilosrdným.

Napravit si dojem o islámu osobní zkušeností se slušnými, pohostinnými a přátelskými muslimy ze sousedství u nás prakticky nemáme šanci, hlásí-li se zde k islámu tři tisíce, respektive deset tisíc muslimů. Náš problém s muslimy je virtuální, je to problém s muslimy bezproblémovými, na které vystrašená veřejnost pohlíží skrze brýle zpravodajství o Al-Káidě a Islámském státu.

Nejsme zemí s koloniálním dědictvím početných komunit jiných kultur, máme jeden z nejpřísnějších azylových zákonů, nelákáme cizince na snadné živobytí a nejsme k nim zrovna vstřícní. Taková je realita.

U nás otázka nestojí, jak odhalit a vymýtit islámské radikály, ale zda vidět radikála v každém muslimovi, tedy zda na nevelkou, poklidnou a také integrovanou a přizpůsobivou skupinu lidí pohlížet optikou kolektivní viny.

Takové pokušení zde je, z čehož ale plyne, že ve vztahu k muslimům jsme sami sobě větší hrozbou, než jakou pro nás představují muslimové. To, co se stalo ve Franci, může být pro nás poučením pouze v tom, že je třeba odmítnout násilí.

Smutek ze strašlivé tragédie je tak hluboký, že do řeči není ani radikálům. Takovým činem se cítí být společně ohroženi Francouzi všech vyznání a všech barev pleti, muslimové stejně jako křesťané, židé či ateisté. Společným nepřítelem všech není islám, ale fanatizmus jdoucí nenávistně přes mrtvoly. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

20:16 Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

Osobité komentování politického dění od Vladimíra Ustyanoviče.