Ivo Strejček: Do školy, jen když se mi chce. A nebude to nakonec lepší?

08.11.2022 17:35 | Komentář

„Ve třídách neexistuje zvonění, děti nedostávají úkoly, nikdo na ně nekřičí a do školy mohou přijít, jen když samy chtějí,“ představuje ředitelka školy poměry, které na své škole zavedla, a dodává: „U nás to funguje tak, že rodič se sám rozhodne, zda své dítě k nám zapíše prezenčně, nebo bude mít domácí výuku s možností chodit do školy, jen když dítě chce“.

Ivo Strejček: Do školy, jen když se mi chce. A nebude to nakonec lepší?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Strejček

Jsem zatvrzelým odpůrcem módních liberálních voluntarismů ve vzdělávání, mezi které „respektování chuti“ chodit do školy patří. Nejsem zastánce názorů považujících dítě za „klienta“, který „má právo“ si „vybírat“. Tvrdím, že stát se rezignací na dodržování řádu ve vzdělávání dopouští vážné chyby, jejíž obětí jsou v důsledku děti samy. Škola nemá být pokusnou laboratoří, kde je možné si pod pláštíkem údajné „kreativity“ dovolovat téměř vše. Důsledky těchto chyb nejsou vidět hned, ale až za deset patnáct let. A to už je na nápravu pozdě – pro děti i pro stát.

Něco k tomuto tématu – nepřekvapivě - přidá i konference, která začala v Egyptě.

Do tamního Šarm aš-Šajchu se „sjíždějí desetitisíce lidí“(!), kteří se budou tvářit (za peníze daňových poplatníků), že mudrují nad tím, jak zabránit tzv. globálnímu oteplování, hlavně ale budou hledat gigantické finanční zdroje jednak pro nenasytnou „envi-lobby“, jednak k uklidnění chudších zemí, na které bohatý Západ uvaluje nesmyslné a zničující zelené požadavky.

Hlavním českým „vyjednavačem“ je tělem a duší zelený Jan Dusík, náměstek ministryně nebo ministra (kdo se v tom už vyzná?) životního prostředí. Vzhledem k tomu, že ČR v těchto měsících „předsedá“ EU, bude tento český aktivista Strany zelených navíc „zastupovat“ také EU. To mu půjde vcelku snadno, radikální environmentalismus je jedním z hlavních ideových generátorů politik EU a pro Dusíkovy zelené názory je tím nejvhodnějším pařeništěm.

Do Egypta přicestoval také premiér Fiala. Přislíbil obnovení závazku České republiky v příštích čtyřech letech přispívat jedním milionem dolarů do Zeleného klimatického fondu (peněz máme v rozpočtu skutečně na rozdávání), dnes se zúčastní kulatého stolu o vodní bezpečnosti, ke které „máme hodně co říci“ (říká Dusík) a vystoupí na téma podpory klimatického vzdělávání, na které, podle svých slov, „se musíme ještě více zaměřit, aby nešlo jen o formální vzdělání, ale o budování celkového povědomí“. Jinými slovy Fiala bez rozpaků souhlasí s environmentální ideologizací českých žáků a studentů.

Nebude to nakonec mít něco do sebe, když naše děti budou do českých škol chodit jen svátečně?

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…