O víkendu proběhla další schůzka představitelů „koalice ochotných“. Britský premiér Starmer, který ji organizoval, o jejích výsledcích prohlásil: „Budeme budovat vlastní obranu a ozbrojené síly Ukrajiny… Existuje silnější kolektivní odhodlání a na stůl byly předloženy nové závazky jak ke koalici ochotných ve smyslu obrany dohody, ale také v širší souvislosti, kterou je kolektivní obrana a bezpečnost Evropy … Nyní přejdeme do operační fáze.“
Schůzky se zúčastnil i ukrajinský prezident Zelenskyj. Jako obvykle se hbitě chopil příležitosti, aby vývoje okamžitě využil, posunul jej „svým směrem“ (i ve svůj prospěch) a prohlásil: „ … Je třeba pokračovat v práci na kontingentech, které vytvoří základ budoucích evropských ozbrojených sil“.
Jak Starmerova slova o „kolektivní obraně, která již přechází do operační fáze“, tak především neuvěřitelně provokativní slova Zelenského, kterými nás ukrajinský prezident tlačí do vzniku evropské armády s účastí Ukrajiny, jsou nebezpečná. Uvědomujeme si, jak riskantní vývoj to je? A dozvídáme se o tom vůbec vše, co bychom vědět měli?
Prezident Pavel si sice pozval na schůzku předsedy parlamentních komor, premiéra, ministryni obrany a ministra zahraničních věcí, aby společně „konzultovali otázky národní bezpečnosti“, přesné výsledky setkání ale nejsou známy. Premiér Fiala sezval předsedy parlamentních stran, aby projednali „bezpečnost a obranyschopnost země“, byla to ovšem jen zjevná politická past na opozici (do které se ona sama nechala svým způsobem vlákat). To vše v situaci, kdy nám Starmer se Zelenskym naznačují, že tu vzniká „evropská armáda“ a že tu jsou „nové závazky koalice ochotných“. A premiér Fiala? Rozehrává předvolební boj šířením apokalyptických vidin.
Zvykli jsme si sice, že Fialova vláda průběžně porušuje jakékoli sliby, které voličům před volbami v roce 2021 dala, ale přece jen mandát k uzavírání nových bezpečnostních paktů mimo existující rámec NATO od voličů nedostala. Kdo z voličů dal Fialovi svolení k uzavírání bezpečnostních závazků v jakési „koalici ochotných“, o jejichž obsahu nevíme zhola nic? Dali čeští voliči vládě mandát posunout státní rozpočet na tak příkrou plochu výdajů na zbrojení, jak premiér Fiala a jeho kabinet rozhodli? Proč si premiér zve předsedy parlamentních stran na schůzku o bezpečnosti naší země namísto toho, aby tak zásadní a závažné téma vnesl do široké politické debaty na půdě parlamentu?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV