Ladislav Jakl: Letadlo, sopka a Beatles

11.04.2025 11:24 | Glosa

Denní glosa Ladislava Jakla

Ladislav Jakl: Letadlo, sopka a Beatles
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

V Česku panuje politická idylka. Za největší drama se tu považuje neúčast opozice na nějakém jednání. To v Polsku probíhá politický boj prostřednictvím praktik, které si tu (zatím) neumíme představit. 

Za vlády konzervativní PiS čelilo Polsko bruselským sankcím, naschválům, trucům a šikaně. Zároveň byla tehdejší liberální opozice Donalda Tuska z pokrokového zahraničí masivně všemožně podporována. Výsledek se dostavil: PiS i přes vítězství ve volbách nedokázal sestavit vládu a k moci se dostali liberálové. A ti se nezakecají. 

Na funkcionáře, členy, aktivisty a podporovatele PiS pořádají brutální štvanici. Čistky, zatýkání, vyšetřování, domovní prohlídky. Někdejší ředitelka kanceláře tehdejšího premiéra Jaroslawa Kaczyńského nedávno absolvovala mnohahodinový výslech bez přítomnosti advokáta a dva dny nato zemřela. A Brusel opět otevřel penězovody, zrušil sankce a případy porušování zákonnosti a občanských práv ho nezajímají. 

Anketa

Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?

hlasovalo: 5112 lidí

Včera to bylo patnáct let, co u Smolenska spadlo letadlo s tehdejším prezidentem Lechem Kazcyńským a velkou částí vedení státu. Po patnácti letech polští konzervativci opět zažívají rány osudu, tentokrát z rukou aktuální vládnoucí moci. 

U nás se o tom moc nemluví, přestože Polsko je naším druhým nejvýznamnějším sousedem. No, ono je to na jednu stranu dobře. Ještě by se polské praktiky mohly zalíbit českým držitelům moci a ti, vedeni polskou inspirací, by mohli utáhnout šrouby ještě radikálněji. 

Na čtvrtek ale připadla i jiná výročí. Před 210 lety vybuchla indonéská sopka Tambora. Erupce vyvrhla do stratosféry takové množství materiálu, že to ovlivnilo počasí po celém světě na mnoho měsíců. Následující rok nepřišlo na severní polokouli žádné léto, což v Evropě, která se vzpamatovávala z Napoleonských válek, přineslo velkou neúrodu.

Taková katastrofa může přijít kdykoli znovu, přesto to bojovníky s podnebím nechává chladnými. Nebo že by už možná na nějaké poradě přemýšleli o zbrusu nové celounijní dani, z jejíhož výnosu by se financoval program ucpávání vulkánů po světě? Program by se mohl jmenovat třeba Tambora Deal a přišel by dejme tomu na 850 miliard eur. 

Nejzásadnější výročí jsem si nechal nakonec. Včera to bylo 55 let, co Paul McCartney odešel z Beatles, čímž nejslavnější kapela světa zanikla. Pro fanoušky to byl tehdy šok. Ale s kapelami je to stejné jako s lidmi, zrodí se i zanikají. Důležité je, co po nich zůstane. 

Člověk nemusí být zrovna fandou Beatles, může mít v oblibě úplně jiné kapely a úplně jiné žánry. Nebo ho muzika nemusí zajímat vůbec. Každý ale ví, že nějací Beatles existovali, a každý ví, jak asi zněli. I po 55 letech toho po nich zůstalo hodně. A zůstane.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Jan Fiala: Cla? 1:0 pro Donalda Trumpa

12:26 Jan Fiala: Cla? 1:0 pro Donalda Trumpa

Denní glosa Jana Fialy