Jakub Kajzler: Návrat registračních pokladen

12.02.2015 13:32 | Zprávy

Ministerstvo financí vložilo do mezirezortního připomínkového řízení návrh zákona o registračních pokladnách. V tomto desetiletí se tomu ale říká „elektronická evidence tržeb“. Princip je však stejný.

Jakub Kajzler: Návrat registračních pokladen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Každý, kdo něco prodává a přijímá hotovost (nebo platební karty), si musí pořídit kouzelnou krabičku, která kromě tisku účtenky obsahuje modul, který je schopný přes internet posílat data s předem danou strukturou na finanční správu. Online. Takže kromě samotných pořizovacích nákladů 10-30tis Kč musí investovat i do internetového připojení. Kamenné prodejny se spokojí s wifi v budově, ale všichni řemeslníci, stánkaři, malíři atd. budou muset mít internet mobilní. IPad nebo jiný tablet stačit nebude, teda pokud nezvládne tisknout účtenky. Kdo si účtenku od prodejce (zboží či služby) nevezme, poruší zákon. Současné pokladny daný úkon zvládnou stěží. Část asi půjde přeprogramovat, ostatní mají smůlu.

Vybavují se Vám všechny „zákazové značky“ na barech v restauracích? „Mladistvým do 18 let nenaléváme“. „Zákaz prodeje cigaret a alkoholu do 18 let“. „Zákaz vstupu osobám do 18 let“. Tak teď přibude v každé provozovně nová cedule s nápisem: „Zákazník je povinen přijmout účtenku“. Nebo tak nějak. Už vidím stánky na farmářských trzích, kde každý je polepen příslušnou cedulí.

Podle slov Andreje Babiše by měl být rozjezd pozvolný. Nejprve část podnikatelů (pohostinství a ubytování) a až někdy následně zbytek. Podle důvodové zprávy je souslovím „někdy následně“ myšleno období následujících dvou kvartálů. Není čas ztrácet čas. Zákon sice mluví o možném přechodném období tří let, ale teze prováděcí vyhlášky jsou striktnější. Takže abychom začali nakupovat pokladny – účinnost je naplánována od 1. 1. 2016.

Ďábel je v detailu, respektive v prováděcí vyhlášce. Samotný zákon je strohý – má pouze 11 stran a čtenář se z něj nic podstatného nedozví. Tedy kromě toho, že účtenková loterie nebude spadat pod loterijní zákon. Veškeré podstatné informace, tzn. na koho a od kdy se bude zákon vztahovat, jaká má být technická specifikace pokladen atd. mají být až ve vyhlášce.

Dalším nesystémovým prvkem je možnost „zjednodušeného“ režimu. V tomto režimu nebude nutné být online připojen k centrální evidenci, ale „stačí“ dodávat data do pěti dní. Kdo myslel, že v tomto režimu bude většina řemeslníků, stánkařů atd., mýlil se. Ve zjednodušeném režimu vyhláška předpokládá pouze dopravní prostředky, tzn. prodej jízdenek ve vlaku nebo autobusu. Nicméně naděje je pro všechny. Každý může zkusit štěstí a zažádat o zjednodušený režim na finanční správě. Jestli povolení dostane, je na příslušném úředníkovi.

Z elektronické evidence tržeb se stala modla a symbol hnutí ANO, který již ztratil jakýkoli racionální základ. Boj s daňovými úniky bude doveden k dokonalosti. Jestliže nebudou podnikatelé, nebudou úniky. Jenom nedojde k výběru 10 mld Kč ročně navíc, což je částka, se kterou operuje vládní analýza. Škoda jen, že vláda mezi roky 2014 a 2015 navýšila provozní výdaje ministerstev o 10,5 mld Kč. Někdo ale ty desítky nových náměstků zaplatit musí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…