Ke všeobecnému překvapení trvalo jednání nejvyšších představitelů Ruska a Ukrajiny v Misku – spolu se zástupci Německa a Francie – mnohem déle než se plánovalo, ale jeho výsledkem je nakonec dohoda, která – pokud by se skutečně naplnila, tj. začala platit a pak se také na obou stranách dodržovala – by mohla znamenat určité východisko z krize.
I německá kancléřka Merkelová, která tomuto diplomatickému maratonu věnovala všechnu svou energii uplynulých několika dnů, hovoří zatím jen o „záblesku naděje“ a nezapomíná přitom na překážky, které dosud stojí míru v cestě.
Co konkrétně dohoda obsahuje?
Její nejdůležitější součástí je jistě vyhlášení příměří od půlnoci ze soboty na neděli 15. února místního času. Od toho okamžiku by se mělo přestat střílet, a pokud se to podaří, znamenalo by to také konec dalšímu utrpení místních civilních obyvatel.
V následujících dvou týdnech mají obě strany konfliktu stáhnout své těžké zbraně z bojových zón – a to ne jen o 15 km, jak stanovila předchozí dohoda o příměří na Ukrajině ze září loňského roku, kterou později obě strany pravděpodobně porušovaly, ale hned o 50 až 140 km, v závislosti na dostřelu příslušných těžkých zbraní.
Na dodržování těchto ustanovení mají dohlížet mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Dohoda dále předpokládá propuštění všech zajatců a rozpuštění všech cizích a ilegálních ozbrojených formací na ukrajinském území a také amnestii pro všechny, kdo se účastnili bojů.
A v neposlední řadě se v dohodě hovoří o nutné decentralizaci a ústavní reformě Ukrajiny, která by ještě v letošním roce umožnila širokou autonomii na území, které dnes ovládají povstalci, tj. hlavně v doněckém a luhanském regionu.
A teprve budou-li tyto podmínky splněny, získá ukrajinská vláda znovu právo kontrolovat celou svou dosavadní hranici s Ruskem, včetně části hranice nyní obsazené povstalci.
Je zřejmé, že překážek k míru se může objevit v příštích dnech mnoho, ale přesto je zjevně tato dohoda dosud nejvýraznějším pokusem o řešení ukrajinské krize. A jako takovou ji v této chvíli vřele vítá celá Evropa.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rozhlas.cz