Dnes tak překoná na počet dní doposud nejdelší býčí trh v historii USA, který skončil propadem technologických titulů v roce 2000. To ale zaznamenaly viditelně vyšší zisky než dnes - 417% za 3452 dní, zatímco dnes “pouze” 323%. I tak vypadají podle řady měřítek akcie “draze” - jejich ceny se podle výpočtů amerického ekonoma (nobelisty) Roberta Shillera pohybují na 33násobku dlouhodobých reálných příjmů. Současně se dlouhodobý finanční cyklus v USA může blížit svému vrcholu - podle našich odhadů se začíná lámat pozitivní trend v reálných úvěrech soukromému sektoru a na trhu nemovitostí.
To ovšem neznamená, že bychom museli být na hraně nové krize. Naopak, poslední čísla z USA ukazují na pokračování solidního růstu. Právě ten v kombinaci s dobrými výsledky společností stál za posledními zisky amerických akcií spolu s přesvědčením, že vyspělé ekonomiky včetně eurozóny a USA budou schopné ustát probíhající záchvěvy na rozvíjejících se trzích.
Ne všechny vyspělé ekonomiky jsou ale stejně odolné. Politická nejistota v Itálii vedla podle posledních čísel v červnu k novému rekordu v odlivu kapitálu z tamního dluhopisového trhu - za měsíc z trhu odteklo 38 miliard eur (celkový objem italského dluhu přesahuje 2 biliony eur a většinu drží domácí finanční sektor a domácnosti). Napětí přitom s podzimním rozjezdem jednání o rozpočtu může znovu sílit.
Jan Bureš
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV