Jan Bureš: Budou záchranné fondy fungovat jako banky?

26.07.2012 10:39 | Zprávy

Nevinná zmínka rakouského člena bankovní rady Nowotneho o tom, že by nový záchranný fond z eurozóny (ESM) mohl mít přístup k penězům ECB, nalila investorům novou krev do žil. Akcie zastavily propady z posledních dvou dnů a dolar na frontě s eurem dočasně vzdal zápas o 1,20 EUR/USD.

Jan Bureš: Budou záchranné fondy fungovat jako banky?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bankomat

Takový scénář by se trhům bezesporu líbil. S bankovní licencí a přístupem k levným penězům z ECB by se výrazně nafoukla palebná sílu záchranného fondu ESM. Kombinovaná síla dvou záchranných fondů ESM (500 mld. eur) a EFSF (zbývá okolo 150 mld. eur) by sice stačila pro Španělsko, ale pro Itálii již stěží. Investoři tak logicky jakoukoliv jednoduchou možnost, jak nafouknout záchranné fondy vítají. Nowotneho cesta má ale řadu zádrhelů.
 
Za prvé je proti řada Nowotneho kolegů v ECB. A to nemluvíme pouze o vyhraněném německém křídle (Jens Weidmann). I president Mario Draghi se takové myšlence vzpírá a říká, že by ECB podobným krokem výrazně překročila svůj mandát a ztratila důvěryhodnost. V květnu navíc ECB sama zveřejnila právní posudek, podle kterého je udělení bankovní licence fondu ESM prakticky vyloučené. I kdyby se ale právní logika a nálada ve výboru změnila, přístup k levným penězům z ECB nebude zajištěn přes noc. Záchranný fond ESM v tuto chvíli ještě vůbec nefunguje a začne nejdříve v druhé polovině září, pokud ho posvětí verdikt německého ústavního soudu.
 
Eurozóna tak v tuto chvíli může řešit daleko akutnější problém. Jak do konce září vyjít se 150 mld. eur ve starém fondu EFSF? Španělsko pomalu ztrácí schopnost financovat se samo z trhu a na kompletní španělský balík (financování na 2-3 roky) zbylá částka nestačí. A to navíc ze zbylého koláče mohou znovu ukrojit Řekové. V takové situaci poroste tlak na ECB, aby znovu rozjela v bankovní radě nepopopulární program přímého odkupu periferních dluhopisů a udržela tak španělské výnosy pod pokličkou.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Nepřijde vám ten váš návrh na výpověď bez důvodu úplně asociální?

Neměli byste spíš navrhovat věci, které by lidem pomohli a co se týká práce třeba řešit rostoucí nezaměstnanost nebo mzdy, které jsou u nás v porovnání s dalšími státy dost podprůměrné? Já mám čím dál víc dojem, že vy tu nejste vůbec od toho, abyste lidem pomáhali, spíš naopak. Nebo máte dojem, že s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…