Jan Bureš: ECB překvapila masivním QE, trhy čekají na řecké volby

23.01.2015 17:30 | Zprávy

Evropská centrální banka včera definitivně opustila bludný kruh zklamaných očekávání, ve kterém se pohybovala minimálně poslední dva roky. ECB trhy výrazně pozitivně překvapila naposledy v létě 2012, když představila mechanismus OMT (outright monetary transactions). Ten ve finále efektivně zastavil šíření napětí napříč finančními trhy eurozóny. Tentokrát ECB oznámila překvapivě vysoký objem klasického kvantitativního uvolňování (QE).

Jan Bureš: ECB překvapila masivním QE, trhy čekají na řecké volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euro, ilustrační foto

ECB by měla svoji bilanci rozšířit do podzimu 2016 přibližně o 1,1 bilionu euro (o poznání více než většina odhadů). Pozitivním překvapením pro trhy je také poměrně jasná transparentní cesta k navýšení bilance prostřednictvím pravidelných měsíčních nákupů (60 mld. euro). A co je možná nejdůležitější, překvapivě vysoký objem ECB doplnila závazkem v případě potřeby udělat ještě víc - tedy program eventuálně navýšit a natáhnout, dokud nebude vidět, že se inflace blíží zpátky ke 2 %. Zklamáním pak mohla být především skutečnost, že rizika spojená se skoupenými cennými papíry zůstanou nakonec z velké části na bedrech národních centrálních bank (nikoliv ECB). To jakoby trochu podkopávalo důvěru bankovní rady v dlouhodobou trvanlivost projektu eura.

Trhy ale věnovaly primární pozornost překvapivému objemu celého balíku, a proto šly prudce dolů výnosy nejen německých dluhopisů, ale i velké části periferií. Na eurodolaru ani žádné dilema vzniknout nemohlo, protože jak překvapivý objem QE, tak odsunutí rizik do bilancí národních centrálních bank jsou faktory, které dál podřezávají větev pod společnou evropskou měnou. Euro je navíc dál přirozeně nervózní z nadcházejících řeckých voleb, a včera tak v součtu ztratilo skoro 3 %.

V Evropě se naopak daří tomu, co v dnešní době super-levného eura ještě nese alespoň nějaký výnos - tedy i velké části střední Evropy. Polský zlotý včera posílil o více než 1,5 % a dobře se vedlo i české koruně. Výrazně silnější akce ECB totiž v tuto chvíli snižuje pravděpodobnost, že bude ČNB muset v dohledné době znovu oslabit intervenční kurz.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

15:49 Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

„Americký lid vyjádřil silnou touhu po změně a obdaroval Trumpa silný mandátem, který tak bude mít d…