Jan Bureš: Jak slabé euro souvisí s čínskými problémy

08.03.2019 13:59 | Zprávy

ECB otočila včera kormidlo holubičím směrem především kvůli výrazně nižšímu odhadu růstu, který se nakonec propsal i do nižšího inflačního výhledu. Nová prognóza ECB tak počítá s tím, že letos ekonomika poroste jen on 1,1% a inflace zůstane viditelně pod cílem na celém horizontu prognózy až do roku 2021 (kdy odhaduje “pouze” 1,6 %).

Jan Bureš: Jak slabé euro souvisí s čínskými problémy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Za horším výhledem kromě dobře známých dočasných brzd (automobilky) a politické nejistoty (brexit, obchodní války) stojí i faktory trvalejší. Na prvním místě je to podle nás slábnoucí Čína. I ta se ostatně v tomto týdnu rozhodla snížit odhad růstu na tento rok a přijít s novými stimuly pro podporu růstu. V tomto roce již necílí růst 6,5 %, ale spokojí se s pohybem v pásmu 6-6,5 %. Aby zabránila výraznějšímu zpomalení, rozhodla se zvýšit vládní výdaje a osekat daně v celkovém objemu zhruba 2 % HDP a současně chce vidět nárůst úvěrů malým a středním podnikům o 30 %. To ale nebude nic jednoduchého. Staré medicíny, které ještě před několika lety zabíraly, ztrácí účinnost a bez růstu úvěrů na tom budou mizerně čínské investice, které tvoří skoro polovinu tamního HDP. Pokud se čínské úvěry a investice nevzpamatují, může to být pro některé evropské ekonomiky trvalejší problém. Čínská ekonomika je sice stále s odstupem druhá za USA, co se do velikosti týče. Je to ale světový investor číslo jedna - po roce 2008 předběhla USA a ročně investuje přes 5 bilionů USD (viz graf níže).

Řada těchto investic je dovozně náročná a z toho těží průmyslové exportní velmoci v čele s Německem. A byl to především německý průmysl, jehož špatné výkony vedly k výraznému přepsání prognózy ECB, změně v nastavení její komunikace a ve finále tak i k výrazným ztrátám eura…

Jan Bureš
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

DPH

Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…