Jan Bureš: Řecká prověrka může přerůst v další adrenalinové cvičení

25.07.2012 10:42 | Zprávy

Dobré zprávy došly. Posledním důkazem byly včerejší kvartální výsledky společnosti Apple. Investoři jsou zpravidla zvyklí v takový den sklízet sladká nakousnutá jablka, tentokrát je ale čekalo kyselé překvapení. Apple zaostal za očekáváním trhu kvůli slabšímu prodeji iPhonů, na kterém se kromě vyčkávací horečky (na nový model) evidentně podepsala také velice slabá evropská poptávka. I takový gigant tedy není imunní vůči evropským problémům.

Jan Bureš: Řecká prověrka může přerůst v další adrenalinové cvičení
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

A těch je až až. Další prověrka řeckého hospodaření podle uniklých zpráv z diplomatických kruhů nebude vůbec pěkná. Podle agentury Reuters Řecko znovu výrazně zaostává za dohodnutým plánem a to nastartuje nové kolo adrenalinových vyjednávání o tom, kudy dál. První cesta může vést ke změkčení podmínek a fiskálních cílů pro Athény. To by ovšem vyžadovalo další významné navýšení záchranných fondů pro Řecko a na to prakticky nikde v Evropě není politická vůle. Druhá možnost je dotlačit Řecko k tvrdším úsporám. To je zase nepřijatelné pro Athény, které jsou pátým rokem v recesi a jejich hospodářství se letos propadne asi o více než 7 %. A tak pravděpodobně nezbývá než se vydat po třetí cestě a přiznat, že stávající dluh Řecka nebude nikdy splacen. Čeká nás tak pravděpodobně buď další řízená restrukturalizace řeckého dluhu (tentokrát poteče krev oficiálních věřitelů) a nebo bude Řecko odříznutím dalších záchranných peněz a likvidity od ECB vytlačeno z eurozóny a dotlačeno k neřízenému bankrotu.

Nic z toho není moc příjemné i pro ostatní periferie, především pro Španělsko a Itálii, které se zatím snaží dál financovat samy z trhu. Především Španělské výnosy se ale definitivně dostaly do vod nad 7,5 %, ze kterých se samy těžko vrátí. Podle Financial Times přitom zůstává většina diplomatů a úředníků v Bruselu překvapivě klidná a odjela na dovolenou se slovy, že se nedá nic dělat, dokud nezačne na podzim fungovat nový záchranný fond ESM. V tom starém (EFSF) stejně peníze na plnou záchranu Španělska již nejsou. Jediným hráčem na scéně, který tedy dokáže ztlumit bobtnající napětí je ECB, která si ale zachovává tvář hráče pokeru. Obměkčit by ji možná mohl příslib, že spolu s ní bude intervenovat na španělském a italském dluhopisovém trhu záchranný fond EFSF.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Nepřijde vám ten váš návrh na výpověď bez důvodu úplně asociální?

Neměli byste spíš navrhovat věci, které by lidem pomohli a co se týká práce třeba řešit rostoucí nezaměstnanost nebo mzdy, které jsou u nás v porovnání s dalšími státy dost podprůměrné? Já mám čím dál víc dojem, že vy tu nejste vůbec od toho, abyste lidem pomáhali, spíš naopak. Nebo máte dojem, že s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…