Co se stalo? Vysvětlení není vůbec jednoduché, nicméně globální investoři - chtějí-li být “in”- budou muset nuancím současné politické situace v této zemi, která jako jediná z členů eurozóny zbankrotovala, věnovat opět více pozornosti.
Tak tedy řecký premiér Samaras se včera rozhodl o dva měsíce urychlit volbu prezidenta, kterého v této zemi stejně jako nedávno v ČR volil parlament. Proč to Samaras udělal? Zjevně chce ukončit období politické nestability, která vyplývá z toho, že pokud prezident (jehož funkce jsou spíše ceremoniální) nebude parlamentem zvolen, tak bude sněmovna rozpuštěna a budou muset být vypsány předčasné parlamentní volby. No a v nich by podle průzkumů voličských preferencí zvítězila extrémní levicová strana Syriza. Její vítězství je přitom pro investory noční můrou, která byla zaplašena po volbách v roce 2012, avšak zjevuje se kdykoliv si investoři vzpomenou na to, že by v Řecku měli opět volit poslance do parlamentu.Investory především děsí to, že Syriza jednak slibuje zatočit s úsporným programem ordinovaným EU a MMF a jednak flirtuje s možností přivodit další restrukturalizaci řeckého vládního dluhu, který stále činí 174 % HDP.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz