Jan Frank: Ukrajina. Kde jsme neměli nikdy být, ale jsme

09.01.2023 17:58 | Komentář

Válka na Ukrajině mezi publicisty i historiky a politology, zkrátka společenskými vědci, až na výjimky nevyvolává příliš tvůrčí reakci. Na to je ve hře až příliš mnoho hluboce osobních emocí, zřejmě i zájmů a obav.

Jan Frank: Ukrajina. Kde jsme neměli nikdy být, ale jsme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinská vlajka

Věc se navíc zdá být jasná, jeden si začal, druhý se brání. Veškeré „odborné“ komentáře jsou nuancemi zatracování Ruska, v lepším případě čteme střízlivé operační postřehy. Málokdo si to uvědomuje, ale už od jara 2020 – nikoli od února 2022 - se děje stále to samé. Tzv. expertům se nedá věřit, ačkoli pohnutky jsou zřejmě trochu jiné než v dobách pandemie. Jen se zdá, že za většího společenského konsensu. 

Příběhy bez příčin

Ale zpět k Ukrajině. Můžeme dobře rozumět mechanismům utváření mediálních obrazců čehokoli. Jestli lze některému segmentu odpustit nedůsledný důraz na kauzalitu, jsou to hlavní pořady hlavních médií. U spousty věcí si vystačíme s tím, že se staly. Opilec v noci napadl jiného opilce. Byl silnější, zvítězil. O možném pozadí celé věci se nikdy více nedozvíme, ale vyšli jsme vstříc nejpravděpodobnější morální možné ose celého příběhu, který hlubší vyjasnění nevyžaduje. Pokud ale reálně hrozí válka, dějí se geopolitické otřesy a rychle chudneme, pak snadno zjistíme, že příběhy bez příčin neexistují. Anebo na to naopak snadno zapomeneme.
Jaký je rozdíl mezi příčinou a vinou? Představte si, že děláte zkoušku jako student dějin a dostanete otázku, jaké byly příčiny I. Světové války.  Německá rozpínavost? Jedničku byste za to dostali určitě ve 40., 50. letech 20. století, dnes už ale ne. Nejspíš ani ve Francii, u nás určitě ne. Na vině není ani tak moderní omlouvání Německa. Ale to, že jste se nezamysleli nad dlouhodobým kontextem, někde jste četli o prvním výstřelu. Velmocenská rivalita, utváření národních celků? To už budeme o hodně blíže. Už teď je jisté, že ukrajinská krize jednoho dne „zvědečtí“ (nebo by měla).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Velikonoce jako semafor

12:17 Ladislav Jakl: Velikonoce jako semafor

Téměř denně přes tenhle přechod chodívám. Naposled včera. A téměř denně tam bývám jediným, kdo na se…