O této ostudné záležitosti informovala v pátek 25. listopadu „Ukrajinská pravda“ s odvoláním na oficiální komuniké městské rady. Kromě toho byla po Ivanu Trejkovi, jednom z generálů tzv. Ukrajinské povstalecké armády (UPA) další ulice, dosud nepojmenovaná, vedoucí k letišti Vinnycja.
Připomeňme, že v září. Městská rada Dněpru rozhodla o přejmenování 45 ulic. Patří sem i pojmenování jedné z centrálních ulic města po Stepanu Banderovi. Na řadě míst byly postaveny tomuto válečnému zločinci pomníky. Skutečnosti, že Bandera je na Ukrajině oslavován, odpovídá i jeho třetí místo v žebříčku „největší Ukrajince všech dob“, se do první pětice zařadili mj. Volodymyr Zelenskyj, vůdce kozáckého povstání Bohdan Chmelnický a vůdce Stepan Bandera.
Jen 14 procent Ukrajinců dnes uznává jistou odpovědnost UPA za genocidu na Volyni a v dřívějším Podolí, se správním centrem Vinnycja, kde zejména v roce 1943 bylo ukrajinskými nacionalisty povražděno okolo sta tisíc Poláků, ale také několik set Čechů.
Výmluvné je, že Stepan Bandera po válce žil v Mnichově a usiloval o vydání vstupního víza do Spojených států. To ale tehdejší americký velvyslanec v Německu zamítl a jako důvod uváděl předválečnou teroristickou činnost Bandery, zločiny ukrajinských nacionalistů za II. světové války a také teroristické praktiky, kterými tento OUN ovládal po válce.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV