Jan Vítek: Kladivo na chamtivost

13.09.2021 18:08 | Komentář

Seznamte se s rodinou Sacklerových,* která si uhnětla z opiové pandemie ve Spojených státech kuličku v hodnotě 14 miliard dolarů a vyšplhala se na šestnáctou příčku amerických super bohatců. Ačkoli je zazobanější než klany Mellonových, Bushových nebo Rockefellerových, vsadím se, že jste o nich doposud neslyšeli, a když, tak leda v dobrém, jací jsou to mecenáši a kolik milionů dolarů věnovali univerzitám, muzeím a na jiné bohulibé účely.

Jan Vítek: Kladivo na chamtivost
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Ale pravděpodobně jste našli v našem tisku zmínku o produktu, který je vynesl mezi pomazané a vyvolené 1% z 1%. Byl to OxyContin, opiový prostředek na utišení bolesti, který se stal v Americe nejoblíbenějším opiátem století. Rodina Sacklerových jej vyráběla ve své továrně na léky Purdue Pharma ve Stamfordu ve státě Connecticut. Na trh jej uvedli v roce 1996 bratři Arthur, Mortimer a Raymond Sacklerovi. Byla to bonanza, která vynášela v posledních dvaceti letech v průměru tři miliardy dolarů ročně, což dovolovalo vyplácet všem členům rodiny královské apanáže a ještě ulívat desítky miliard v daňových rájích.

Tři inkriminovaní bratři najali špičkové odborníky na bolesti, aby přeháněli problém neléčeného chronického utrpení a vynášeli do nebes utišující účinek OxyContinu. Americká společnost pro bolesti, která dostávala z Purdue Pharma tučné granty, uveřejňovala vědecké studie, které tato tvrzení potvrzovaly. Podplacení lékaři předepisovali pacientům OxyContin jako na běžícím pásu.

Hlavní ukolébavkou byla mantra, že OxyContin není návykový, ačkoli pravý opak je pravdou. Během posledních deseti let zemřelo víc jak 200.000 Američanů na předávkování OxyContinem a jinými opiovými léky. Čtyři z každých pěti uživatelů přešli na tvrdší drogu jako je heroin anebo ještě smrtelnější fenatyl.

„Chamtivost Sacklerových přivodila obrovské utrpení a ztráty na životech,“ řekl Andrew Kolodny, jeden z ředitelů výzkumu problémů opiátů na Brandejsově Univerzitě. „ Vytvořila tak obrovský problém, že v některých komunitách nemají pro oběti dostatek rakví a ohledači mrtvol prchají, protože nemohou unést pracovní přetížení.“

V současné době se před soudem v New Yorku odehrává závěr posledního dějství vleklého procesu, v němž majitelé Purdue Pharma čelí 3.000 obžalobám amerických států, místních administrací, nemocnic, odborů, zájmových skupin a jednotlivců. Je to jakoby celá Amerika povstala a obvinila Purdue Pharma z podpalovaní a živení opiatové krize v zemi, která již připravila o život víc jak půl milionu Američanů a stojí denně miliony dolarů z kapes poplatníků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …