Doga je mnohem větší a silnější. Jezevčík je zase daleko inteligentnější. Člověk musí dávat pozor, aby se k němu jezevčík nenápadně nepřiblížil a nerafnul. Člověk musí na dogu dávat pozor z jiných příčin. Musí se obávat třeba toho, aby na něj doga radostně neskočila, nepoložila mu tlapy na ramena a nepovalila ho na zem. Doga se nedá nějak zvlášť moc vycvičit, protože je dost hloupá. Jezevčík se rovněž nedá moc dobře vycvičit. Ale to je proto, že je až moc chytrý.
Je si makak rovný s gorilou? Makak je roztomilá opice. Gorila bývá záludná a zlá. Makak může člověka nebo jiného makaka pokousat, ale většinou to neudělá. Gorila může člověka nebo kohokoliv celkem snadno zabít a někdy to udělá.
Je si žralok rovný s kaprem? Kapr se živí stravou rostlinou, žralok masitou. Kapr je jako potrava často zabíjen. Žralok kvůli potravě často zabijí.
Mezi zvířaty žádná rovnost neexistuje. My lidé to máme jinak. Hodně lidí dnes tvrdí, že všichni lidé jsou si rovni. Ať už proto, že všichni vznikli z Adama nebo proto, že všichni vznikli vývojem řízeným matkou přírodou ze stejného kořene. A že není podstatné, kde a jak lidé žili po tisíciletí, co na ně působilo, jak existovali. Mezi lidmi to prostě není jako mezi psy, opicemi a rybami...
A i kdyby bylo, lidé si to prý nesmějí připustit, aby se nechovali rasisticky a xenofobně. Zvířata se tak chovat smějí a ani se neumějí chovat jinak. Někteří lidé se domnívají, že nelze lidský rod srovnávat se zvířaty. Což ovšem platí i obráceně. Je jenom otázka, zda lidé, na rozdíl od ostatních živých tvorů na planetě Zemi, jsou naprosto odlišní od kohokoliv jiného? Protože jsou inteligentnější? Nebo proto, že se staví být jiní?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz