Jiné země Kreml nabádá k větším pravomocím pro regiony, ale sám to doma nedělá. Tomu se parafrázovaně biblicky říká, kritika třísky v oku bližního, ale přehlížení trámu v oku vlastním.
Na první pohled je to docela úsměvná příhoda, ale ve skutečnosti nikoliv. Píše o ní politolog Michail Romancov v sobotní MF DNES. Prezident Putin se ve středu na schůzce s ministry rozčílil nad tím, že ministerstvo dopravy zrušilo v mnoha městech stovky železničních spojů. Ruské regiony jsou silně zadlužené a současná krize je drtí ještě víc, a tak musí šetřit. A věřím tomu, že zrušily vlaky, kterými jezdilo málo lidí. Jenomže kremelský vládce vytkl svým poskokům, že se zbláznili, protože války jezdí lidé do práce. Celou příhodu popsaly vládní noviny Rossijskaja gazeta.
Později už TASS přinášel zprávy o tom, jak bylo obnoveno dvě stě vlakových spojů, o den později už tři sta atd. Zpravodajství vyšité jak z éry socialismu. Připomínám, že Česká republika není federací, ale o regionálních vlacích si rozhodují kraje samy a nikdo jiný jim do toho nesmí mluvit. Je nemyslitelné, aby Miloš Zeman někam volal z Hradu, že se vlaky nemají rušit. Ono je to logické, těžko může někdo v Praze vědět, kolik příměstských vlaků je potřeba například v okolí Českých Budějovic. To vědí nejlíp sami Jihočeši, a tak jim do toho nemluvme. Normální člověk má samozřejmě pochybnosti o tom, že v Moskvě rozumí tomu, kolik vlaků má jezdit třeba v okolí Novosibirska, ale holt, není nad populismus.
Druhý příklad už je horší a dokazuje, že v Rusku neexistuje nezávislá soudní moc. Před časem jela jistá paní v Krasnodaru autem a srazila se s motorkou, na které byli dva mladíci a ti při neštěstí zemřeli. Policejní vyšetřovatelé nebohou ženu utěšovali, že ona za nehodu nemůže, ti kluci ji vjeli před auto, ona to nemohla v žádném případě ubrzdit a vězení jí nehrozí.
Jenomže pak se babička jednoho ze zemřelých chlapců dovolala v nějakém televizním pořadu, typu volejte prezidentovi, přímo Putinovi, tam si mu poplakala a povykládala svoji verzi. Najednou se přístup vyšetřovatelů k ženě změnil a matku od malého dítěte, poslal soud do vězení, i když předtím všechny důkazy svědčily v její nevinu.
To už je hodně vážný a brutální zásah do svobody justice. Standardní demokratické státy jsou založeny na třech pilířích, vzájemně na sobě nezávislých mocí zákonodárné, výkonné a soudní. V Rusku tahle zásada evidentně nefunguje.
Navíc kremelská říše je federací pouze na papíře, stačí jeden telefon z Moskvy a třeba Tataři v Kazani už stojí v pozoru a poslušně plní rozkazy. Proto by Rusko mělo raději nejdříve změnit samo sebe než radit jiným, jakou mají dávat regionům autonomii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz