Svobodnou plavbu v Kerčském průlivu zajišťuje jak mořské právo OSN, tak rusko-ukrajinská smlouva z konce devadesátých let, která zajišťuje lodím obou zemí neomezený pohyb Kerčským průlivem. Tu nyní Rusko agresí a pirátským uloupením tří ukrajinských lodí hrubě porušilo.
Jednání Ruska je ovšem pochopitelné z hlediska vnitrostátní situace. Tato země, přestože má největší nerostné bohatství na světě, tak nevzkvétá a potácí se ve velkých problémech. Jeho hospodářství neroste, jak by mělo, Rusům klesají reálné mzdy, stagnují důchody a v zemi je čím dále více chudých. Podle nejnovější studie vypracované Ruskou akademií národního hospodářství a veřejné správy, kterou zveřejnil web iDNES.cz, se 22 procent ruských obyvatel potýká s chudobou, a to znamená, že každý pátý Rus nemá peníze na dostatek jídla. Pro srovnání, v České republice žije pod hranicí chudoby, která je ovšem nastavená na třikrát větší srovnatelné peněžní sumě než v Rusku, asi deset procent obyvatel. Tedy o polovinu méně než v kremelské říši. Také jsem se dostal k zajímavé statistice bezdomovectví, podle níž v Česku žije na ulici asi 0,65% obyvatel, kdežto v Rusku jsou to cca 3%, to je tedy více než třikrát tolik.
Když k tomu připočítáme neoblíbenou penzijní reformu nebo skutečnost, že za poslední tři roky se státní výdaje už na tak chřadnoucí ruské zdravotnictví snížily o více než třetinu, tak máme důvody pro výrazně klesající popularitu prezidenta Vladimíra Putina. A ten nyní potřebuje politické body, aby ji získal zpátky. A tak odvádí pozornost od domácích problémů do zahraničí, což je jeho oblíbená taktika. Rusko chudne, kromě Moskvy a Sankt Petěrburgu se jedná o rozvojovou zemi, Rusové hladoví, ale Krym naš. (viz)
A tak Kreml nyní zkouší vyvolat válku proti Ukrajině, aby ukázal svaly, protože počítá s tím, že svět zůstane nečinný, udělá sice nějaké to bububu, ale jinak mu dá volné ruce. Navíc ruští představitelé vědí, že tato země nepředstavuje pro ruskou armádu vážného protivníka. Argumenty, kterými se Rusko pokouší svést vinu na Ukrajinu, jsou směšné a připomínají německými nacisty vyprovokovaný konflikt v Gliwicích, kterými ospravedlnili svůj vpád do Polska. Rozumní lidé ruským lžím nevěří.Většina zemí už také ruskou násilnou akci tvrdě kritizovala.
Jsem moc rád, že se k nim připojila i Česká republika, a ministerstvo zahraničí už Rusko za tento incident rázně odsoudilo. Rovněž i předseda nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala řekl jasná slova. „Krize v Azovském moři je nebezpečná. Potvrzuje agresivní a svévolné chování Ruska. Mezinárodní společenství musí trvat na dodržování mezinárodních smluv a pravidel a nepřipustit, aby je Rusko opakovaně porušovalo.“
Jan Ziegler
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV