Jaroslav Michal: Ázerbájdžán - výjimečná muslimská země, kde mají ženy stejná práva jako muži

21.02.2018 12:41 | Zprávy

Ázerbájdžán si mnoho lidí představuje jako ortodoxní islámskou zemi, kde jsou ženy diskriminované. Ale opak je pravdou. Právě tento stát sousedící s Dagestánem, Gruzií, Arménií a Íránem, je mezi muslimskými zeměmi výjimečný, co se týče práv žen.

Jaroslav Michal: Ázerbájdžán - výjimečná muslimská země, kde mají ženy stejná práva jako muži
Foto: Jaroslav Michal
Popisek: Ázerbájdžán

Typické klišé ve střední a západní Evropě je, že žena v islámské společnosti je utlačovaná. Další velmi častá mýlka spočívá v tom, že postavení muslimek v jednotlivých zemích se odvíjí od islámského práva. Ve skutečnosti je však islám pouze jedním z faktorů, který postavení ženy ovlivňuje. Je také potřeba upozornit na fakt, že postavení ženy v muslimské zemi se stát od státu velice liší a mimo jiné je nutné přihlížet i ke kontextu kulturních zvyklostí a ostatním faktorům.

Noční bulvár v Baku

Tolerantní islámský stát

Ázerbájdžán je zřejmě nejtolerantnější muslimskou zemí na světě, kde zákony zaručují rovnost práv mužů a žen. V nedávné diskusi uspořádané New York University of Prague Tamerlan Vahabov, školský expert poradenské společnosti Ivy Group sídlící v ázerbajdžánském Baku, uvedl, že Ázerbájdžánky jsou součástí tamní politiky, stávají se ministryněmi i soudkyněmi a rok od roku stále více žen zastává vysoké vládní i společenské funkce.

Během zmiňované diskuse uvedla Šafag Mehralijevová, ředitelka kanceláře rektora univerzity ADA v Baku a moderátorka místního rozhlasu, že dle jejího názoru se situace žen v Ázerbájdžánu od té v České republice příliš neliší. Například podíl žen v parlamentu je velice podobný. V Baku jejich zastoupení činí necelých 17 procent, v Praze 22 procent.

Staré město v Baku

Práva žen srovnatelná s Českou republikou

„Země bez ženy je zničená a bezmocná, ale v jejím náručí bude tento svět oplývat blahem. Žena vyzdvihuje lidskost.“ Tento citát Husseina Javida, který je znám jako ázerbájdžánský Shakespeare, shrnuje kulturní, ekonomické a politické zdůvodnění nedávného jmenování Mehriban Alijevové viceprezidentkou Ázerbájdžánu. Je tedy nejvýše postavenou ženou v Ázerbájdžánu od roku 1994, kdy byla zrušena funkce státní tajemnice, kterou obsazovala Lela Šovkatová.

Tyto skutečnosti jsou důkazem, že Ázerbájdžán je progresivní moderní muslimská země, kde jsou práva žen srovnatelná s Evropou. Pokud tedy nějaká žena tíhne k islámu a uvažuje nad životem v muslimské zemi, Ázerbájdžán by byl určitě dobrou volbou. Nejen, že má nádhernou přírodu a památky, ale postavení žen v této zemi se jen málo liší od České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Trump se chce setkat s Putinem

12:17 Jan Urbach: Trump se chce setkat s Putinem

Nově zvolený americký prezident Donald Trump řekl, že se těší na setkání s ruským prezidentem Vladim…