Jaroslav Tvrdík: Cesta ministra zahraničních věcí do Číny – pohled bez ideologie a předsudků

28.04.2014 14:02 | Zprávy

Přečetl jsem si v Parlamentních listech článek politologa Ladislava Mrklase s titulkem „Jsem zděšen Zaorálkovou cestou do Číny, naše diplomacie má sloužit jen ekonomice“.

Jaroslav Tvrdík: Cesta ministra zahraničních věcí do Číny – pohled bez ideologie a předsudků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík

Autor článku vyslovuje svá kategorická přesvědčení o tom, že doposud jsme jednali „v souladu se zájmy spojenců“ a cesta podle něj překračuje únosnou mez vyváženého přístupu mezi zájmy politickými a ekonomickými, které doposud byly „zajedno se západními zeměmi“. Ona únosná hranice prý tkví v tom, že ČR je zapojena v prvé řadě do západního společenství a je členem Evropské unie a NATO.

Rád bych proto alespoň krátce reagoval a představil jiný pohled bez ideologie a předsudků o tom, jaké jsou zájmy a současné pozice našich spojenců ze západních zemí a z Evropské unie ve vztahu k Číně a to nikoliv na domněnkách, ale faktech.

Čína je zemí, ve které žije 20% světové populace (oproti 7% v Evropské unii, 4,5 % v USA nebo 2% v Rusku). V následujících 5 letech dosáhne čínský dovoz hodnoty 10 biliónů USD a zahraniční investice přesáhnou 500 miliard USD. Čína je druhou a dlouhodobě nejrychleji rostoucí ekonomikou světa a je téměř jisté, že do roku 2030 vystřídá USA na pozici největší světové ekonomiky.

Pro EU je Čína nejen největším obchodním, ale i strategickým partnerem a významným hráčem i spoluhráčem na světové scéně. Je logické, že evropská politická reprezentace považuje Čínu za rovnocenného a významného partnera a snaží se velmi pozitivně a dynamicky posilovat a prohlubovat partnerství mezi Čínou a EU a jejími jednotlivými zeměmi.

Čínu proto v prosinci roku 2013 s největší oficiální delegací Albionu v jeho historii navštívil premiér David Cameron. Delegace vedená kancléřkou Angelou Merkelovou byla pro změnu největší delegací v celé historii Číny a v roce 2012 byla Čína jedinou zemí, kterou kancléřka navštívila dokonce dvakrát. Prezident Francois Hollande představil svoji vizi francouzsko-čínských vztahů před studenty jedné ze Šhanghajských univerzit při své cestě do Číny v dubnu 2013.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: ČT pekelnej mariáš betl nebo durch?

19:20 Pavel Foltán: ČT pekelnej mariáš betl nebo durch?

„Takže toho Součka si klidně odvolejte a hezky rychle – už jste ho měli odvolat dávno. Respektive js…