Jiří Hanzlíček: Snad ani žaloba Moravskoslezského kraje na stát nezlepší neúčinná opatření proti smogu

10.02.2013 16:27 | Zprávy

V minulém týdnu byla celá řada našich krajů opět pod smogem. Pravidelně opakující stavy by měly vážně varovat vládu. Bohužel není tomu tak a bude muset čelit žalobě Moravskoslezského kraje.

Jiří Hanzlíček: Snad ani žaloba Moravskoslezského kraje na stát nezlepší neúčinná opatření proti smogu
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Jako spoluzakladatel varovných a smogových systémů proto reaguji  k dosud málo účinným opatřením uplatňovaným státními orgány. Oproti loňské roku k  zásadní nápravě v odstraňování hygienicky závadného mikroskopického prachu, který je vedle ekonomiky jedním  z hlavních problémů našeho státu se  rázně nepřikročilo. Při nedůrazném postupu vlády, ministerstva životního prostředí a krajských orgánů bude smog na našem území poplašně  vyhlašován  i v dalších letech.

Není zapotřebí připomenout, že hlavním startérem smogu na našem území je plošná  meteorologická inverze, kdy nastává stav bezvětří nutný k provětrávání oblasti.  Smogové situace dnes nezapřičiňují, jako dříve, plynné škodliviny ani hrubý prašný aerosol. Všechny jsou velmi  účinně zachycovány.  Musí proto nastoupit zcela jiné přístupy.  Stávající odprašovací zařízení asi z 96 procent odstraňují pouze hrubé částice prachu. Vyhlašované regulace průmyslových podniků, které jsem  dříve   prosadil  pro snížení emisí síry, dusíku a hrubého prachu  nemají proto při zcela odlišné škodlivině očekávaný efekt. Způsobují  značné ekonomické ztráty, bohužel  bez většího účinku na  zlepšení ovzduší.  Dnes jsou hlavním viníkem   smogu  drobné mikronové částice polétavého prachu, pro které zatím nejsou k zachycování dosti účinné technologické postupy.  Mikronové částice jsou  v ovzduší již  mnoho let. Teprve nyní se o nich začíná mluvit. Vyvolávají se však pouze poplašné mediální zprávy  bez aktivní pomoci občanům.

Považuji proto za  účinné pouze   odstranění mikronových částic z  komínů a výfuků novou, zatím v celé EU běžně neznámou  technologií. Jediným smysluplným  řešením, místo předkládání nedomyšlených  zákonů,   je cílené  využití  všech dostupných finančních prostředků, od vlády slibovaných pěti miliard včetně  evropských fondů na zásadní výrobu  filtračních zařízení  k odstraňování těchto malých částic prachu z emitujících komínů i výfuků motorových vozidel. Nelze zakrývat, že půjde o nákladné investice. Není vyloučeno, že při přesnějších měřeních a diagnostice  se najdou i další  mnohem závažnější karcinogenní látky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hanzlíček

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

15:16 Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

Denní glosy Petra Hampla.