Směrem na severovýchod zuří válka. Podle izraelských politických i vojenských představitelů se židovský stát pouze brání. Mnohdy ale ještě dříve, než má vůbec před čím. Tvrdé odplaty pak zastihují jeho vojáky nepřipravené a ti umírají. Stejně jako tomu bylo tuto středu.
Dvě rakety dopadly do oblasti Izraelem okupovaných Golanských výšin již v úterý. Nic nezasáhly, nikoho nezranily a ani nezpůsobily žádnou škodu. Podle libanonských zdrojů se jednalo o střely vypálené proti rebelům (tedy ze Sýrie do Sýrie) bojujícím proti Bašárovu režimu. Podle izraelská armády (IDF) je za střelbou pokus spojených sil Hizballáhu a armády syrského prezidenta Bašára Asada pomstít se za útok na íránského generála a libanonské vojáky. Ten se odehrál před přibližně dvěmi týdny. IDF odpověděla na úterní útok palbou a zasáhla prý místo, odkud přicházela střelba.
Byl to izraelský vrtulník, který provedl útok na jednotky hnutí Hizballáhu 19. ledna. Zabil dvanáct mužů, kteří se nacházeli na libanonské straně hranice a podle izraelských informací plánovali útok na židovský stát. Mezi mrtvými je například Džihád Mughníja, syn bývalého šéfa vojenských operací Hizballáhu Imáda, kterého s největší pravděpodobností zavraždily izraelské tajné služby před sedmi lety bombou v autě v Damašku. Syn tak následoval otce v jeho osudu. Dalším zavražděným se stal i íránský generál Mohammed Allahdadi.
Vůdce hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh pravidelně hrozí odvetnými útoky za izraelské akce na libanonském území. Zatím však na sever Izraele dopadají v drtivé většině „zatoulané“ střely ze syrské války. Izraelsko-libanonská hranice byla od války v roce 2006 relativně klidná. To se však mění v důsledku syrské války, kdy Izrael nechce dopustit, aby se zbraně z vojenských skladů Bašára Asada dostaly do rukou šiítského Hizballáhu, který bojuje na jeho straně. Izrael tak podle mnoha relevantních zdrojů pravidelně napadá cíle v Libanonu i v Sýrii. Tyto operace nebyly oficiálně potvrzeny izraelskou stranou, ale většina expertů se shoduje na tom, že akce nesou izraelský rukopis.
„Jeruzalém vyslal nekompromisní varování libanonskému hnutí Hizballáh s tím, že na jakýkoli útok na izraelské cíle, ať již kdekoliv na světě, odpoví židovský stát tvrdě,“ píše izraelský deník Times of Israel. Izrael také upozornil Hizballáh, že mu přičte veškerou zodpovědnost, za každou raketu vypálenou ze Sýrie nebo Libanonu proti izraelskému území. Toto je velice praktické opatření, zvláště pak, když u sousedů zuří válka a je potřeba záminka k útoku. Izrael tuto taktiku již používá proti palestinskému Hamánu, kdy na každou na koleni vyrobenou „prskavku“ izraelské letectvo odpovídá brutální silou mnoha kilotun TNT. To většinou míří na místa, která má izraelská armáda na svém seznamu cílů určených ke zničení.
„Posílili jsme naše síly, abychom zůstali připraveni na jakoukoliv hrozbu,“ řekl izraelský ministr obrany Moše Ya'alon v rozhovoru pro Armádní rozhlas a pokračoval: „Máme Iron Dome a máme i další moderní síly, takže pokud se někdo rozhodne nás ohrozit, musí počítat s cenou, kterou za to zaplatí.“ Z těchto několika slov má vyplynout to, že Izrael se opět pouze brání. Pokud se ale podíváme na historii útoků mezi výše zmíněnými skupinami, tak zjistíme, že v převážné většině z nich je Izrael tím agresorem.
Za nálety i útoky stojí izraelská touha bránit své civilisty i svoji zem před útoky nepřátel. Pravidelně tak ale porušuje a pošlapává práva svých sousedů. Hizballáh, Írán i Bašár Asad mají v tuto chvíli naprosto jiné starosti. Snaží se zničit teroristy z IS i dalších islamistických skupin. Místo toho, aby to Izrael respektoval, přihřívá si svoji bojovou „polívčičku“ a snaží se zmatku využít k oslabení svých nepřátel. A to se mu nyní nevyplatilo.
Ve středu v odpoledních hodinách byl napaden izraelský konvoj v regionu Mount Dov u libanonské hranice. Akce si vyžádala dva mrtvé a několik raněných. Hlídkující vojenské automobily byly napadeny na vzdálenost několika kilometrů protitankovými střelami bojovníky Hizballáhu. Jelikož vozidla nebyla obrněná, pětadvacetiletý kapitán Yochai Kalengel a dvacetiletý seržant Dor Nini zaplatili za tuto cestu životem, pět dalších vojáků utrpělo lehká zranění.
A důvod útoků? Odplata za úterní izraelský letecký útok proti pozicím v Sýrii. Reakce Izraele? Útok. Bez rozmyšlení opět vrhl brutální sílu proti nepříteli. Jenže proti komu? Podle izraelského deníku Times of Israel dělostřelectvo vypálilo kolem 50 střel na libanonské území a mezi cíle patřily vesnice Majidiyeh, Abbasiyeh a Kfar Chouba. Tedy žádné vojenské cíle, ale obce plné civilistů. Při izraelském útoku byl zabit také španělský příslušník mírových sil OSN. Svět v čele s USA opět mlčí.
Hizballáh má nyní mnoho starostí, válka v Sýrii je jednou z nich, udržení na uzdě domácích sunnitů je věcí další a nedopuštění toho, aby se země opět propadla do víru občanské války je jednou těch největších. Pokud izraelští představitelé a vojáci předpokládají, že jejich agresivní útoky na syrské a libanonské cíle zůstanou delší dobu bez odpovědi, tak se očividně pletou. Hizballáh, přestože své energie musí v plné síle užívat jinde, na takovéto útoky odpovídat musí. Tedy pokud si chce udržet vnitropoliticky i globálně svoji pozici a sílu.
No a aby toho nebylo málo (tedy války, mrtvých a takových těch „maličkostí“), tak internet ovládla válka o selfie. Miss Izrael Doron Matalonová se totiž pořídila fotografii s Miss Libanon Saly Greigeové a to se prostě nedělá.
K mapování válečného dění na izraelsko-syrské hranici přispěl také kanál VICE news svým dokumentem Islamist Militants on Israel's Doorstep: The War Next Door, který ukazuje cestu džhádistických bojovníků ze syrského bojiště do izraelských nemocnic.
Několik krátkých zpráv závěrem:
Izraelská armáda toto pondělí oznámila propuštění ze služby 43 záložáků. Jde o členy elitní zpravodajské jednotky 8200, kteří letos v září publikovali dopis, v němž říkají, že jejich práce zaměřená proti Palestincům je často nemorální a jejich svědomí jim nedovoluje se na těchto praktikách dále podílet.
Po několik týdnech relativního klidu se Jeruzalémem opět nesly zvuky střelby a výbuchů. V severní čtvrti Shuafat se desítky Palestinců střely s izraelskými bezpečnostními složkami. Mladíci házeli kameny a petardy, jeden policista byl lehce zraněn. Střety vypukly poté, co tajná policie zatkla desetiletého arabského chlapce, kterého podezřívala z házení kamenů na vozy městské hromadné dopravy.
Minulé pondělí byli na základě anonymního udání evakuováni ve Spojených státech cestující dvou letadel společnosti Delta Air Lines. První z nich přiletělo z Tel Avivu a druhé se na stejnou cestu právě chystalo. Žádné výbušniny nakonec nebyly nalezeny.
Izraelské arabské strany se rozhodly k bezprecedentnímu kroku. Do voleb 17. března 2015 do izraelského Knessetu půjdou společně. Hadash, Balad, Ta’al a Ra’am sestaví společnou kandidátku, která se bude snažit získat 3,25 procenta (4 křesla) hlasů oprávněných voličů. To je totiž hranice, která umožňuje politickému uskupení vstup do Knessetu. Limit byl změněn minulý rok ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem a ministrem financí Yairem Lapidem. Mnozí si tento krok vykládali jako přímí útok na malé politické strany.
O neprofesionalitě některých redaktorů i moderátorů americké CNN se zmíní občas i česká média. Krásným příkladem je rozhovor s Rezou Aslanem, profesorem University of California a expertem na náboženství. Oba moderátoři projevili značnou dávku manipulativní snahy o zjednodušení islámu a fundamentalismu na bázi populistických frází a nepřesných interpretací. Reza Aslan jim to však dal celkem „sežrat“:
Šest Izraelců před několika dny surově zbilo jednadvacetiletého izraelského Drúza. Jedná se o veterána IDF a člověka, jenž část života zasvětil obraně Izraele. K incidentu stačilo to, že na ulici mluvil arabsky.
Podle posledních informací to nevypadá, že by islamistické hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy, mělo dost válčení. Text zveřejněný deníkem Times of Israel tvrdí, že militantni vyvíjejí novou generaci raket, kvapem opravují tunely a již nyní naverbovali 2500 nových rekrutů do nové „lidé“ armády.
Jeden člověk byl zabit a další vážně zraněn při střetech s policií předminulou neděli. Demonstrace se odehrály v převážně beduínském městě Rahat, kde se tisíce lidí zúčastnily pohřbu dvacetiletého Samia al-Jaara. Ten byl zabit zřejmě „zbloudilou“ střelou během policejního zásahu v souvislosti s drogami v Rahatu.
Mohammed Dajani vzal minulý rok v květnu třicítku palestinských studentů na vzdělávací cestu do polského koncentračního tábora v Osvětimi. Prakticky okamžitě po návratu se na jeho hlavu sesypaly tuny kritiky. Nakonec kvůli tomuto tlaku rezignoval na svůj post profesora na Al-Quds University. Tímto vše ale neskončilo. Minulý pátek mu někdo zapálil auto před jeho domem ve čtvrti Beit Hanina ve východním Jeruzalémě.
Téměř třetina financí ze státních dotací na výstavbu a bydlení míří na okupovaná území od doby, kdy se Uri Ariel před dvěma lety stal minstrem pro bydlení a výstavbu. Podle analýzy deníku Haaretz, která vychází z informací zveřejněných ministerstvem, bylo 28 procent bytových jednotek dotovaných od místních administrativ během posledních čtyř let postaveno v osadách a to i přesto, že osady tvoří jen 10 procent komunit, které tvoří mapu národních prioritních oblastí.
I v Izraeli musí řešit problémy s verbíři Islámského státu. Před několik dny bylo sedm izraelských Arabů obviněno ze snahy založit teroristickou buňku přímo v Izraeli. Podle izraelské tajné služby Šin Bet se několikrát sešli s verbíři IS a plánovali odjet bojovat do Sýrie.
Mezinárodní trestní tribunál otevírá první případy vyšetřování páchání válečných zločinů ve Svaté zemi. Šetřit se budou hlavně událostí loňské izraelské letní agrese do pásma Gazy, která si vyžádala tisíce životů. Obvinění budou zřejmě mířit na izraelské, ale i palestinské představitele.
Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.