Vydechnout si ale mohl Svoboda jen do Hromnic. Po nich policie žádá poslance o jeho vydání kvůli podezření ze zločinu, kterého se měl dopustit, když bez souhlasu rady zadal advokátu Václavu Láskovi kontrolu v pražském dopravním podniku.
Raději připomeňme těm, kdo systematicky nesledují nekonečný korupční pitaval z hlavního města, že bývalý detektiv a nyní už i senátor Láska odhalil, že v pražském dopravním podniku došlo k únikům stovek miliónů korun.
Kvůli nim jsou stíháni Ivo Rittig, jeho právníci a také bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. A právě posledně jmenovaný, světe div se, podal na Svobodu trestní oznámení.
To ale policie loni na podzim odložila. A lze tušit, proč.
V zákonu o hlavním městě nenajdeme paragraf, který by primátora zavazoval, aby audit předkládal radě ke schválení. Proč tedy teď vytáhli kriminalisté na příkaz pražského žalobce Jana Maršálka tuhle kauzu ze šuplíku?
V této souvislosti vyznívá zlověstně středeční Dvořákovo vyjádření pro Lidové noviny, kde poznamenal: „Mysleli si, že se nechám zadupat.“ Má to snad znamenat, že existuje jakási souvislost mezi pokynem žalobce Macháčka a Dvořákovou nechutí nechat se zadupat?
Role pražského státního zastupitelství v defraudačních kauzách magistrátu se jeví v čím dál podivnějším světle. Poslanecká vyšetřovací komise pro Opencard podala trestní oznámení na státní zástupkyni Dagmar Máchovou kvůli nepochopitelnému rozdělení kauzy na šest navzájem se překrývajících vyšetřování.
V téhle změti pak lehce mohlo utonout zkoumání viny exprimátora Béma a dalších radních za miliardové ztráty při zavádění karty Pražana.
Stejná žalobkyně přitom dozorovala již zmíněné vyšetřování Svobody a čtrnácti radních kvůli prodloužení smlouvy s provozovateli Opencard.
Činorodost, s níž Máchová pohnala před soud Svobodu a jeho radniční kolegy, byla v ostrém protikladu s laxností, s níž přistoupila ke zkoumání viny Béma a jeho rady.
Všechny tyto epizody pražského pitavalu vyvolávají ponuré podezření: Části policie a státního zastupitelství nejednají podle zákona ale na objednávku pražských politických podnikatelů, kteří zlaté časy prožívali za Bémovy éry. A jejichž beztrestnost zajišťovalo někdejší duo pražských žalobců Vlastimil Rampula a Libor Grygárek.
Když se stal nejvyšším státním zástupcem Pavel Zeman, oba intrikáni skončili a do čela vrchního státního zastupitelství přišla Lenka Bradáčová.
Pokračující snahy dostat Svobodu do tepláků ale ukazují, že Rampulův a Grygárkův systém na ochranu mafiánů přežívá i po jejich odchodu. A ani Lenka Bradáčová, ověnčená Rathovým skalpem, zatím nepřišla na to, jako ho rozbít.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas