Jiří Paroubek: Cítí česká vláda vůbec odpovědnost za občany?

22.04.2022 19:33 | Tisková zpráva

Abych pravdu řekl, myslím si, že nikoliv. Ostatně, politická manekýna Pekarová Adamová, takto předsedkyně TOP 09, to nedávno otevřeně také řekla, že není věcí vlády se starat o občany. Toto její nešťastné vyjádření, které ovšem sdělovalo její nejniternější pocity, se později sice snažila zlehčovat, ale bohužel, šídlo již bylo z pytle venku.

Jiří Paroubek: Cítí česká vláda vůbec odpovědnost za občany?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Fialova vláda není schopna otevřeně říci veřejnosti, že není možné se během velmi krátké doby zbavit závislosti na dodávkách ruského plynu a ropy. Česko je prakticky ze 100% závislé právě na dodávkách ruského plynu a nemá v blízké budoucnosti žádnou jinou alternativu.

Fantazírování o spalování vodíku, kterému se snad daří v laboratorních podmínkách anebo blouznění o rozvoji jaderné energetiky, jehož plody se mohou projevit nejdříve za nějakých 15 spíše až 20 let, české občany příští zimu nezahřeje.

Okamžité odpojení od ruského plynu by vlastně znamenalo zhroucení českého průmyslu. Zejména jeho nosných odvětví, v první řadě automobilového průmyslu. Např. vypalování karoserií nově vyráběných automobilů prostě bez plynu není možné. Vyoutovat automobilový průmysl z výkonů české ekonomiky by bylo přímo smrtící. Zastavení importu ruského plynu k nám by znamenalo ohromný pokles výkonnosti českého hospodářství, statisíce či spíše miliony nezaměstnaných. A v domácnostech bychom museli sedět celou zimu v zimnících a příliš bychom se nezahřáli. Jen ti šťastnější z nás, kteří by topili uhlím anebo dřevem... Prostě, země by se vrátila ve svém vývoji o desítky let zpět.

Věřím, že větší část členů vlády chápe, že k tomuto drastickému kroku nesmí dojít.

Od 1. 5. požaduje Rusko od nikoliv přátelsky naladěných zemí platby v rublech. Špičky Evropské komise by se měly seznámit s kapacitními možnostmi rusko-čínských plynovodů, které již byly dokončeny (tedy alespoň na čínském území). Jeden z těchto plynovodů, ten menší, má kapacitu 135 mld. m3 za rok. Ten druhý, který perspektivně má vést z Číny ještě dále do Jižní Koreje a Japonska, je opravdu obří, neboť má mít přepravní kapacitu 1 bilionu m3 plynu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …