Jiří Paroubek: Kdy budeme mít novou vládu?

20.11.2021 9:32 | Komentář

Předseda ODS Petr Fiala již v tomto týdnu navštívil v ÚVN prezidenta Miloše Zemana. Prezident mu sdělil, že jej v závěru příštího týdne jmenuje předsedou vlády. Poté by měla proběhnout setkání prezidenta se sedmnácti adepty na pozice ministrů nové vlády. Zatím prezident avizoval, že má problém kontrasignovat v seznamu navrhovaných členů vlády, se kterým jej předseda ODS seznámil, s jedním jménem. A toto jméno nebylo zatím zveřejněno ani prezidentem, ani presumptivním předsedou vlády.

Jiří Paroubek: Kdy budeme mít novou vládu?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Podle médií to ale zas až taková hádanka není. Selektivní metodou se novináři a tzv. analytici i skuteční analytici dostali ke jménu Jan Lipavský, což je nominant pirátské strany na pozici ministra zahraničí.

Já bych viděl v novém kabinetu ještě několik dalších rytířů smutné postavy. A vlastně i rytířek. Zatímní předseda klubu ODS ve sněmovně, Stanjura, má být ministrem financí. Co na tom, že o financích státu toho mnoho neví. Pokud vím, tak tento obor nestudoval, ani se profesionálně nezabýval např. rozpočtům  v podnikové sféře. Tím nechci tvrdit, že by nutně musel být např. absolventem VŠE v Praze či jiné školy s ekonomickým zaměřením. V Nečasově neslavné vládě byl Stanjura zhruba rok ministrem dopravy. A nebyla to žádná sláva. Problematice státního rozpočtu se věnoval pouze při projednávání tohoto klíčového zákona v poslanecké sněmovně. Neprojevoval žádné hlubší znalosti, nepublikoval na toto téma, není mi známo, že by projevoval sklony proniknout do oblasti veřejných financí. Okrajově se s problematikou rozpočtu setkal také v průběhu svého působení v pozici primátora Opavy, tedy středně velkého moravského města.

Nominantka TOP 09, Helena Langšádlová, se v Poslanecké sněmovně, jejíž členkou je již od roku 2010, věnovala vždy něčemu úplně jinému, nežli je věda a výzkum, kteroužto problematiku by měla nyní řešit, coby ministryně. Ani její vzdělání nejde tímto směrem. Prostě, na první pohled je zřejmé, že Langšádlová obdržela v podobě zatím neexistujícího ministerstva, pouze dobře placenou sinekuru.

Dalším možným adeptem, jehož kvalifikaci je možné s úspěchem zpochybnit, je Petr Gazdík. Nemám nic proti učitelům na venkovské škole. Naopak si vážím jejich práce pro republiku. Ale tento Hurvínek české politiky, který byl učitelem na základní škole, je pro mě těžko představitelný jako někdo, kdo řídí s přehledem a kvalifikovaně střední a vysoké školství. Možná, že bude mít výhodu v tom, že na ministerstvu školství zůstane v pozici náměstka dosavadní ministr Plaga. Ten patřil k velmi kvalitním ministrům Babišovy vlády. Podařilo se mu udržet, i ve velmi obtížné době a situaci, oblast školství v klidu.

Samotná média i bez velkého napovídání ovšem přišla na to, kdo je nejslabším článkem nově vznikající vlády. Je to presumptivní ministr zahraničních věcí, Jan Lipavský. Lipavský je člověk, který má bakalářský titul z vysoké školy. Jinak řečeno, pokud by se hlásil na inzerát na nějakou vyšší pozici na ministerstvu zahraničí, tak by velmi pravděpodobně byl opomenut, neboť ministerstvo zahraničí vyžaduje vyšší vzdělání, nežli jaké může doložit on.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.