Jiří Tichý: Chvála polobotkám

11.01.2015 15:42 | Zprávy

Léta jezdíval jsem pražskou tramvají dlouhé štreky, knížka proto patřila k nepostradatelné výbavě, stejně jako dodnes kožená aktovka zavěšená na pravém rameni. Z levého se mi sesouvá, proto, šla-li po mém boku dívka, později žena, nemohl jsem dodržovat navyklý bontón, přikazující mít osobu něžného pohlaví po pravé straně.

Jiří Tichý: Chvála polobotkám
Foto: Archiv
Popisek: Boty, ilustrační foto

Dnes profrčím metrem tři stanice za pár minut, knížku nevyplatí se ani rozevřít. Noviny čtu až doma v posteli, aby se mi lépe usínalo při pomyšlení, jak je domácí i vzdálenější svět blažený. Nejméně jednou, častěji však dvakrát vyměňuji propocené tílko z oné blaženosti.

Už několik let v elektrice a v metru pozoruji proto raději spolucestující. Činím tak i při chůzi. Dá se říct, že pozorování spoluobčanů stalo se mi obsesí. A nezastírám, že trpím.

Vyrůstal jsem v nebohaté rodině, která si ovšem i v poválečné době hubertusů a rádiovek udržela prvorepublikovou noblesu střední třídy, k níž kromě klobouku, saka a baloňáku patřily u mužů i vyleštěné polobotky.

Ženská garderoba neobešla se též bez klobouku či slušivého baretu, ladícího vždy s barvou kalhotového kostýmu nebo sukně s blůzkou s ležérně vztyčeným límečkem. Délka sukně odpovídala dobové módě, co však především, odpovídala útlosti či korpulentnosti té které ženy. Střevíčky pak už jen dolaďovaly celkový vzhled.

Nepřijímám námitku, že ne každý měl a má peníze na hezké oblečení. Zvláště v době, která kvalitní konfekci nepřála, ale naproti tomu byla dosud protknuta umem cokoli si vlastnoručně ušít anebo upravit, nešlo hajdalácké oblečení posuzovat dle peněženky, nýbrž vrozeného či nabytého vkusu.

To, co pozoruji denně už drahnou dobu, je až na výjimky přímo odpudivé. Není divu, že ona odpudivost je příznačná víc u mužů. Nedráždí mě u nich sportovněji laděné oblečení v podobě džínsů, tenisek a svetrů, lámu si hlavu nad jejich nepředstavitelným nevkusem.

Rozčvachtané umolousané a idiotsky pestrobarevné boty nejrůznějších světových značek, v nichž mělo by být radostí slézat kopce a skály, staly se u mužů dennodenní městskou výbavou a normou ke všemu co si ráno oblečou, včetně pukových kalhot či obleku.

Nemluvě o stejně idiotsky pestrobarevných bundách a batožinách přilehlých k zádům jak hrby k velbloudím hřbetům. A to prosím v době, kdy města a obce zaplavené jsou skvělými sekáči, v nichž je možné za pár kaček obléknout se jak Clark Gable nebo Oldřich Nový, abych se vrátil k předválečným létům.

To co dnes vidím, není ustrojení beatniků ani hippíků, toto není nenucená elegance, toto je nevkusné blbství, tvrdím. Jak to, že toto nevadí partnerkám oněch mužů? Nedivím se, že z ulic zmizeli čističi polobotek, kteří se po Listopadu k mé radosti opět vynořili. Umřeli by hlady.

Post skriptum: Zdálo-li se vám, vážení posluchači, vyposlechnuté téma banální či přímo nepatřičné v souvislosti se středečním pařížským masakrem, pak vězte, že právě tento donutil mě k dnešnímu odlehčenějšímu zamyšlení. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Prezidentské volby - USA potřebují změnu!

11:24 Ivo Strejček: Prezidentské volby - USA potřebují změnu!

Denní glosa Ivo Strejčka